Perge'nin M.S. 1.-2. Yüzyıllardaki Gelişimi
The Development of Perge in A.D. 1st-2nd Centuries
- Tez No: 215063
- Danışmanlar: PROF. HALUK ABBASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu tezin birincil amacı, Perge'nin M.S. 1. ve 2. yy.'larda inşa edildiği kesin olarak saptanabilen ya da bu yüzyıllara ait olduğu düşünülen yapıları yardımıyla, kentin söz konusu yüzyıllardaki kentleşme sürecini araştırmak, bunu etkileyen faktörleri, kentin Hellenistik görünümünün nasıl değiştiğini, Romanizasyonun bu süreci nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Perge'nin daha önceden bu döneme tarihlenmiş yapılarını yeniden gözden geçirmek, kesin tarihlenemeyenlere ise kanıtlardan yola çıkarak tarihleme önerileri sunmak bir diğer amaçtır. Belirlenmeye çalışılan bir başka konu ise, varlığını yazıtlarla bildiğimiz, ancak kesin lokalizasyonu yapılamamış yapı ve yapı kısımlarının kesin ya da muhtemel yerlerini saptamaktır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the urbanization process in Perge through the A.D. first and second centuries on the basis of architectural finds that can be absolutely dated or relatively attributed to these centuries. The research aims to find out what kind of changes occurred in the appearance of the Hellenistic city during this period and the reasons behind this development, where the role of Romanization is also dealt with. Within such a framework, buildings that have already been dated to the A.D. first and second centuries in previous studies are re-evaluated, while for the rest that have not been precisely dated new proposals are offered. Proposals are also offered for the localizations of buildings known only from inscriptions.