Obsesif kompulsif bozuklukta nikotin kullanımı ve komorbidite
Nicotine use and comorbidity in obsessive compulsive disorder
- Tez No: 215062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYÇİÇEĞİ DİNN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) ülkemizde %0.5 oranında yaygınlıkgösteren önemli bir psikiyatrik rahatsızlıktır. OKB'nin daha iyi anlaşılmasınakatkıda bulunmayı hedefleyen bu çalışmanın temel amacı OKB'de nikotinkullanımını araştırmaktır. ?Kendi kendini tedavi etme? hipotezine göre psikiyatrikbozukluklarda (özellikle dikkat dağınıklığı/hiperaktivite ve şizofreni) sigarakullanımının sebebi, hastaların sahip oldukları yürütücü işlev bozukluklarını nikotinile tedavi etmeleridir. Ancak, OKB örneklemlerinde sigara kullanım sıklığı vebunun tedavi edici olup olmadığı konusunda varılmış kesin bir sonuç yoktur.Ayçiçeği ve arkadaşlarına (2004) göre, OKB hastalarından sadece belirlikomorbidite gösterenlerin sigaradan yararlanabileceğini öne sürmüştür. Bu çalışma,OKB hastalarının sigara kullanım oranını ve kullananların sahip olduğukomorbiditeyi araştırır. Çalışmaya 20 OKB hastası ve 20 normal kişi katılmıştır.Katılımcılar MINI, Obsesif Kompulsif Envanteri (OKE), Frontal Lob Kişilik Ölçeği(FLKÖ), Mevcut Semptom Ölçeği (MSÖ) , SCID-II, Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ), Şizotipal Kişilik Ölçeği (ŞKÖ) ile değerlendirilmiştir. Çalışmanınsonuçlarında, OKB hastalarının normallere göre daha fazla oranda sigara ya danikotin içeren diğer uyaranları kullanmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, OKBhastaları içerisinde sigara içenler ve içmeyenler arasında herhangi bir Eksen I ya daEksen II komorbiditesi açısından ve yürütücü işlev bozuklukları açısından anlamlıbir fark bulunamamıştır. Bu sonuçlar, OKB'de yürütücü işlev bozukluğunu tedavietmek için nikotin kullanıldığı hipotezini desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
Obsessive Compulsive Disorder (OCD) is a very important psychiatricdisorder that has a %0.5 prevelance in Turkey. This study intends to contribute tothe understanding of patogenesis of OCD. The aim of this study is to investigate thenicotine use in OCD patients. According to the self-medication hypothesispopulations with psychiatric illnesses (especially Attention Deficit HyperactivityDisorder and Schizophrenia) use nicotine to self medicate the existing executivefunction deficits. Prevelance of nicotine use in OCD populations and its effects onthe disorder still remains a question. Ayçiçeği et.al. (2004) suggest that only OCDpatients with comorbid symptoms use nicotine to self medicate. 20 OCD patientsand 20 controls participated in the study. The participants were screened withMINI, Obsessive Compulsive Inventory (OCI), Frontal Lobe PersonalityQuestionaire (FLPS), Current Symptom Scale (CSS), SCID-II, Beck DepressionInventory (BDI), Schizotypal Personality Questionaire (SPQ). The results show thatthere is no significant difference between OCD patients and controls in terms ofnicotine use. There is also no significant difference between smoking and nonsmokingOCD patients in terms of executive dysfunction and comorbid disorders.The results don?t support the self medication hypothesis.