Refi-i Kalayi Divanı ( inceleme-metin)
Determine place of Refi-i Kalayi
- Tez No: 215064
- Danışmanlar: PROF. DR. A. AZMİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 456
Özet
ÖZRefî'-i Kâlâyî Dîvânı (İnceleme-Metin) adlı bu çalışmadaki amaç, Refî'-i Kâlâyî'nin hayatı ve edebi şahsiyeti üzerinde durularak Türk kültür ve edebiyatındaki yerini belirlemektir.Tezin, metin kısmında üç yazma mukayese edilerek tenkitli metin ortaya konulmuş, metnin Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkiye Türkçesine aktarılmasında ilmî çeviri-yazı sistemi gözetilmiştir.Çalışma, bir girişten sonra şairin hayatı, eserleri, Dîvânının şekil ve içerik yönlerinden incelenmesi ve çeviri yazısının yapılarak tenkitli metnin ortaya konulması, olmak üzere dört bölümden meydana gelmektedir
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study the main object is to determine the place of Refî'-i Kâlâyî in Turkish culture and literature by emphasizing the life and literary personality of him.In the part of the paper three writing has been compared to reveal a reviewed text. And scientific translation writing method has been considered in the translation of the text from the Ottoman Turkish to the present Turkish.The study consists of four parts; after a preamble, the life and works of the poet, study of his literature in terms of form and content, and the revealing of the reviewed text upon the translation writing.