Türkiye'de yapılan jeoarkeolojik çalışmaların kültür tarihi açısından değerlendirilmesi
Evaluating about geoarchaeological studies made in Turkey in terms of cultural history
- Tez No: 215069
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 586
Özet
ÖZBu tezin konusu, Türkiye'de yapılan başlıca jeoarkeolojik araştırmaların toplu bir sunumunu yapmak ve bunların ışığında bu çalışmaları kültür tarihi açısından değerlendirmektir. Bu tezde başlıca amaç yapılan jeoarkeolojik çalışmaların, arkeolojik çalışmalarda ulaşılan sonucu nasıl etkilediğini ve değiştirdiğini göstermektir.Geçmiş dönemleri araştırırken, geçmişe ulaşmanın asıl anahtarını, elde edilen maddi kültür buluntuları oluşturmaktadır. Bu noktada üzerinde durulması gereken konu, ortaya çıkarılan kültürün nasıl bir çevre içinde ele alınması gerektiğidir. Çünkü kültür, yerleşme ve çevre koşulları arasında çok boyutlu bir etkileşim söz konusudur. Hepimizin düştüğü en önemli yanılgı günümüzde var olan çevre koşullarının geçmiş dönemlerde de aynı olduğunu varsaymaktır. Dünyanın bugünkü ekolojik koşulları göz önüne bulundurulduğunda ne kadar büyük bir değişim geçirdiği açık bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle arkeolojik bir yerleşme bugünkü çevre koşulları içinde ele alınmamalıdır. Jeoarkeolojik çalışmalarda, yerleşmenin bulunduğu doğal çevre tanımlanır, oluşum ve değişim süreci aydınlatılmaya çalışılır. Böylece araştırılan kültürün nasıl bir gelişim geçirdiği daha farklı bir gözle değerlendirilebilir. Ayrıca yapılan yüzey araştırmalarında jeoarkeolojik çalışmalardan alınan destek, arazide hangi bölgelerin araştırılması gerektiğini göstermesi açısından da oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe subject of this thesis consists of giving an overall presentation of the principal geoarchaeological researches made in Turkey and evaluating these studies in tems of cultural history.The main purpose is to show how the geoarchaeological studies affect and change the results of archaeological researches. The main clues for reaching the past while researching the archaic times, are the tangible cultural finds. The main issue to emphasize at this point is how to interprete culture in a given environment. Because there is a multidimensional interaction between culture, settlement and environmental conditions. The most important mistake we all do is to assume that the present environmental conditions are the same as in the past. When we consider the present ecological conditions of the world, it can be seen explicite how big changes the world has experienced. Hence an archaeological settlement should not be evaluated in today?s environmental conditions. In geoarchaeological researches the natural environment of settlement is defined. The formation and changing process is tried to be clarified. Consequently, the culturel process can be evaluated from another point of view. Futhermore, in survey researches, the support provided by geoarchaeology is very important in terms of guiding.