Saib-i Tebrizî Divanı Şerhi'nin incelenmesi
A study of the interpretation of the Diwan of Saib-i Tabrizi
- Tez No: 215068
- Danışmanlar: PROF. DR. A. AZMİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Osmanlı şiirini anlamak için her zaman başvurulan kaynaklar arasında yer alan şerhler modern edebî çalışmaların kökenlerini bilmemiz açısından da önemi haiz tarihî belgelerdir. Bu çalışmada Osmanlı şiirinin 17. yüzyıl sonrası şairlerini mazmunlara yaklaşım biçimleri bakımından etkilemiş Sâib-i Tebrizî (ö. 1087/1676)'nin şiirlerine yapılmış şerh ele alınmıştır. 18. yüzyılda yaşamış olan Osmanlı şarihlerinden Nusret Efendi'nin Şerh-i Dîvân-ı Sâib adlı eseri, çalışmamızın konusunu teşkil etmiştir. Birinci bölümde, ulaşabildiğimiz kaynaklardan yararlanarak, şarihin hayatı, şarih kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde Nusret Efendi'nin kaleme aldığı Şerh-i Dîvân-ı Sâib'in metin kısmı latinize edilmiş, ayrıca Sâib'in gazelleri günümüz Türkçesine çevrilerek dipnotlarda aktarılmıştır. Üçüncü bölümünde şerh metni esas alınarak Nusret Efendi'nin şerh usulünü de anlamamıza yardım edecek olan bir şerh sözlüğü hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The interpretations (sharh), which are always points of reference in order to understand the Ottoman poem, are also of great importance for knowing the roots of modern literary studies. In this study I have analyzed the interpretation (sharh) written on the poems of Sâib, who had influence on the post-17th century Ottoman poets in their approaches to (mazmun)s. In this regard, Şerh-i Dîvân-ı Sâib (Interpretation of the Diwan of Sâib) by the valuable Ottoman poet Nusret Efendi, who lived in the 18th century, has constituted the main axis of our study. In the first part, information on Nusret Efendi?s life, his personality as an interpreter and his works is given using enough number of resources on him. In the second part of our study, the text of the Nusret Efendi?s Interpretation has been transliterated and Sâib?s lyrics (ghazal) are given in the endnotes. In the third part, I added a dictionary for the interpretation that will facilitate our understanding of the method of the interpreter, based on Nusret Efendi?s text.