Yiyecek ve içecek işletmelerinde tehlike analizleri ve kritik kontrol noktaları sistemi: İstanbul Tarihi Yarımada'da sisteme ilişkin analiz çalışması
Hazard analysis and critical control points system at food and beverage businesses: Analytical research in Istanbul?s Historical Peninsula
- Tez No: 215070
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gıda güvenliği, her geçen gün önemi daha çok farkedilen bir konu halinegelmiştir. Gıda güvenliğini sağlamak için bugüne kadar geliştirilmiş veuygulanmakta olan en etkili sistem HACCP sistemidir. HACCP sistemi ülkemizdeçoğunlukla endüstriyel gıda üretimi yapan işletmelerde ve catering sektöründebilinmekte ve uygulanmaktadır. Küçük ölçekli yiyecek ve içecek işletmelerinde iseHACCP sistemi uygulanmamakta ve hatta bilinmemektedir. Bununla birlikte nihaitüketimin büyük bir yüzdesi mikro ve küçük ölçekli yiyecek ve içecek işletmelerindegerçekleşmektedir. Bu nedenle yapılan araştırma, işletmelerin çoğunluğunun mikrove küçük ölçekli olduğu İstanbul'daki turistik bölgelerden biri olan tarihi yarımadadagerçekleştirilmiştir. Turistik bir bölgenin seçilmesindeki amaç ise turistlerin gıdakaynaklı rahatsızlıklardan daha kolay etkilenebilmeleri ve bu bölgede yaşanabilecekproblemlerin görülme olasılığının daha yüksek olmasıdır. Bu araştırma küçük ölçekliyiyecek ve içecek işletmelerinin gıda güvenliği ve HACCP sistemi hakkındakibilgilerini ortaya çıkarmak için rastgele seçilmiş 108 işletmede gerçekleştirilen anketçalışması ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Food safety has become a subject of increasing importance day by day.HACCP is the most effective system in practice that has been developed so far thatprovides food safety. In our country, this system is mostly known and applied in foodindustry and catering services. In small sized businesses, it is neither being practicednor even known. However, most of the food consumption takes place in micro andsmall sized businesses. Therefore, the research has been made in one of thetouristical locations in Historical Peninsula of İstanbul, where most of the micro andsmall sized businesses are located. The reason for selecting such a place is due tovulnerability of tourists to diseases caused by food and so there is a higherprobability of these problems to occur. This survey is executed to reveal theknowledge of small sized food and beverage businesses? on food safety and HACCPby the questionaire filled out by 108 randomly chosen businesses.