Şehir coğrafyası açısından söke şehri
Söke city in terms of city geography
- Tez No: 215080
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ekonomi, Tarih, Geography, Economics, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma Söke şehrini kapsamaktadır. Şehrin kuruluş yeriyle ilgili fiziki özellikleri, iklimi, tarihçesi, nüfus ve yerleşme özellikleri, yerleşmenin tarihi gelişimi ve günümüzdeki durumu anlatılmaktadır. Çalışmanın diğer bölümlerinde Söke şehrinin iktisadi, idari, sağlık, ulaşım ile sosyal ve kültürel fonksiyonları ve bu fonksiyonların alansal dağılışı ele alınmıştır. Tezin son kısımlarını şehrin sorunları ve önerileri kapsamaktadır. Söke şehrinde beşeri, ekonomik ve doğal sorunların yaşanması ve şehrin fonksiyonlarının daha fazla gelişmesi için öncelikle bu sorunların çözümlenmesine yönelik çalışmaların yapılması üzerinde durulmuştur. Günümüzde Söke şehri, fonksiyonları gittikçe artan ve etki sahası genişleyen bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehir genel olarak tarıma dayalı sanayi, ticaret ve hizmetler sektörüne dayalı bir ekonomik yapı sergilemektedir. Bu çalışmada Söke şehrinin sosyal kültürel ve ekonomik gelişiminin seyri ve bu gelişime etki eden faktörler ile şehrin gelişimi ve bugünkü durumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, Söke şehrinin yapısına uygun çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work includes the city of Söke In this work, location of the city, physical features, climate, population, settlement properties, historical progress of this settlement properties and current situation of it are mentioned. In other parts of the work, economic, administrative, health and transportation concerns of the city and social and cultural functions of it are studied. In addition to it, regional dispersion of these concerns are also dealed with. Last part of the thesis consists of problems of the city and solutions for them. It was emphasized upon performing the studies firstly as directed at the human, economical and natural problems in Söke city and solving these problems for devoloping the functions of the city further. Today, Söke city is an area whose functions increase gradually and whose area of influence is extended significantly. The city exhibits an economical structure that in based on the industry, commerce and services depending on the agriculture industry, commerce and services depending on the agriculture industry in general. In this work, social, cultural and economic progress of Söke and factors which are influential on this progress are tried to be presented. In addition to it, present conditions of the city are tried to be explained. In the last part of the work, some suggestions for solving the poblems in Söke are shown.