İstanbul Üniversitesi Öğrencilerinin Psikoaktif Madde Kullanma Alışkanlıklarını Etkileyen Bireysel ve Psiko-Sosyal Faktörler
  1. Tez No: 215079
  2. Yazar: FUNDA AKKAPULU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİKA İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Üniversite öğrenciliği, insanın gelişim sürecinin en sancılı dönemlerinden birisidir. Bu yıllar ilk ergenlik yıllarına kıyasla daha dengeli ve daha sakin geçmektedir. Ama meslek, eş gibi seçimlerin bu döneme rastlaması, evden ve aileden ayrılığa, yeni bir çevre edinmek ile ilgili sorunlara, iş bulmaya dair belirsizliklere gebe bir dönem olması nedeniyle de gencin zorlanmasına ve uygun çıkış yolları aramasına neden olur. Bu zorlanmaların etkisi ile üniversite öğrencilerinde depresif bozukluklar, yaygın kaygı bozuklukları ve madde kötüye kullanım bozukluğu görülebilmekdir. Bu araştırmada da üniversite öğrencilerinin, psikoaktif madde kullanma alışkanlıkları ile eğitim aldıkları alan, sosyo-ekonomik durumları, eğitimde başarı düzeyleri, gelecekten beklentileri, depresyon ve sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu İstanbul Üniversitesi Tıp, Edebiyat ve Hukuk Fakülteleri'nden yaş ortalaması 21 olan 254 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmada 64 soruluk bir anket formu kullanılmıştır. Anketin oluşturulmasında üç kaynaktan faydalanılmıştır. Bunlar; Depresyon Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği ve Avrupa Konseyi tarafından geliştirilen ESPAD anketidir. Depresyon ve Sürekli Kaygı Ölçekleri'nin tamamı ile ESPAD anketinin 18 sorusu bu araştırmada kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında, öğrencilerin eğitim aldıkları alan ile psikoaktif madde kullanma düzeyleri arasında hiç bir ilişkinin saptanamadığı gorülmüştür. Öğrencilerin en sık kullandıkları psikoaktif maddelerin %15.8 ile sakinleştirici haplar olduğu ve %6.9 ile esrarın bunu izlediği belirlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin depresyon düzeyleri ile eğitim aldıkları alan arasında ilişki saptanırken, sürekli kaygı düzeyleri ile eğitim aldıkları alan arasında bir ilişki saptanamamıştır. Öğrencilerin hem depresyon hem de kaygı düzeyleri gelecekten beklentileri ve ailelerinin gelir düzeyi ile ilişkili bulunmuştur. Bunlarla beraber sakinleştirici hap, ectasy, akineton ve alkolle beraber hap kullanımı ile sürekli kaygı düzeyi arasında da anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
University is one of the most painful eras of human development. Compared to adolescence, these years are more stable and peaceful. However, since this period has some challenges like establishing a network, choosing occupation and partner, and finding a job, it may cause the young adult to have some problems and to seek appropriate solutions to these problems. As a result of these difficulties, university students might have depression, anxiety and drug abuse disorders. In this study, the relationship between psychoactive substance abuse patterns of university students and their departments, socio-economic status, achivement levels, future expectations, levels of depression and trait anxiety was explored. The sample was composed of 254 university students from Medical, Art and Law Schools of Istanbul University with a mean age of 21. A questionnaire with 64 questions was used. Three sources were utilized for the preparation of that questionnaire: Depression Scale, Trait Anxiety Scale and ESPAD Questionnaire developed by European Council. All questions of Depression and Anxiety Scales and 18 questions of ESPAD Questionnaire were used. Results showed that there was no relationship between departments of the students and their psychoactive substance use levels. The most frequently used psychoactive drugs were sedatives (15.8%) and marijuana (6.9%). Moreover, an association was indicated between departments of students and their depression level but there was no relationship between departments and trait anxiety level. There were associations between the socio-economic status of families and future expectations, depression and trait anxiety levels of students. There was a significant relationship between trait anxiety level and use of sedatives, ecstasy, and drugs with alcohol.