Şehir coğrafyası açısından Şebinkarahisar
Şebinkarahisar in the view of city geography
  1. Tez No: 217309
  2. Yazar: GÜLHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜHA GÖNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalısma Sebinkarahisar sehrini kapsamaktadır. Sehrin kurulus yeriyle ilgilifiziki özellikleri, iklimi, tarihçesi, nüfus ve yerlesme özellikleri, yerlesmenin tarihigelisimi ve günümüzdeki durumu anlatılmaktadır. Çalısmanın diger bölümlerindeSebinkarahisar sehrinin iktisadi, idari, saglık, ulasım ile sosyal ve kültürelfonksiyonları ve bu fonksiyonların alansal dagılısı ele alınmıstır. Tezin son kısımlarısehrin sorunları ve önerileri kapsamaktadır.Sebinkarahisar sehrinde beseri, ekonomik ve dogal sorunların yasanması vebu sorunların birbiriyle baglantılı olması, sehrin fonksiyonlarının gelismesi içinöncelikle bu sorunların çözümlenmesine yönelik çalısmaların yapılması üzerindedurulmus, sehrin çevre sorunlarının ortaya çıkardıgı olumsuzluklar ve sehirlesmedeki çarpıklıklar arastırılmıstır.Günümüzde Sebinkarahisar sehri, fonksiyonları oldukça zayıflamıs ve etkisahası daralmıs olarak karsımıza çıkmaktadır. Sehir genel olarak hizmetler ile tarımve hayvancılık sektörlerine dayalı bir ekonomik yapı sergilemektedir. Bununla birlikteikinci bir gelir kaynagı olarak arıcılık faaliyeti de görülmektedir.Bu çalısmada Sebinkarahisar sehrinin sosyal kültürel ve ekonomik gelisimininseyri ve bu gelisime etki eden faktörler ile sehrin gelisim ve bugünkü durumu ortayakonmaya çalısılmıstır.Çalısmanın son bölümünde, Sebinkarahisar sehrinin yapısına uygun çözümönerileri sunulmustur.
Özet (Çeviri)
This work includes the city of Sebinkarahisar. In this work, location of the city,physical features, climate, population, settlement properties, historical progress ofthis settlement properties and current situation of it are mentioned. In other parts ofthe work, economic, administrative, health and transportation concerns of the city ,and social and cultural functions of it are studied. In addition to it, regional dispersionof these concerns are also dealed with. Last part of the thesis consists of problemsof the city and solutions for them.It is seen that people have economic and natural problems in city and all ofthese problems are interconnected, so to improve the city, I handle these problemsand resolutions firtstly. Because it?s very necessary for improvement of city.Enviromental problems and their outcomes in city, distortion of urbanization wasalso investigated.Today, City of Sebinkarahisar appears as its functions declined and itsinfluencial area shrinked. The city has an economical structure which is generallybased on agricultural industry and service industry. At the same time we can seebeekeping as second source of income.In this work, social, cultural and economic progress of Sebinkarahisar andfactors which are influential on this progress are tried to be presented. In addition toit, present conditions of the city are tried to be explainedIn the last part of the work, some suggestions for solving the poblems inSebinkarahisar are shown.