Collaboration of stakeholders in squatter settlements renewal projects in Turkey
- Tez No: 21509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BABÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE GECEKONDU ALANLARININ YENİLENMESİ PROJELERİNDE İDDİA SAHİPLERİ İŞBİRLİĞİ Hazırlayan Aslı Tokatlı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Oğuz Babüroğlu Bu çalışma, son günlerde“katılımlı demokrasi”,“işbirliği”gibi kavramların konuşulduğu ve propogandası yapıldığı Tür kiye'de, gecekondu alanları yenilenmesi projelerinde uygulan masını incelemektedir. Avrupa ve Amerika'da, 1950 'li yıllardan beri, kent yenilemesi projelerinde, projeden etkilenenlerin işbirliği yapması doğal ve rutin bir hale gelmiştir. 26 Mart 1989 belediye seçimlerin den sonra, Ankara Büyükşehir Belediyesi,“proje demokrasisi”adı altında, kent yenilenmesi projeleri geliştirmeye başlamış tır. Bu uygulama“katılımlı demokrasi”nin yaşama geçirilmesi açısından çok ümit verici bulunmaktadır.Bu çalışmanın amacı, Ankara Biiyükşehir Belediyesinin geliş tirdiği gecekondu alanları yenilenmesi programlarından örnek projelerle -Dikmen Vadisi Yenilenme Projesi ve Portakal Çiçeği Vadisi Yenilenme Projesi- katılımlı demokrasinin ve iddia sa hipleri arasında işbirliğinin gerçekleşmesinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COLLABORATION OF STAKEHOLDERS IN SQUATTER SETTLEMENTS RENEWAL PROJECTS IN TURKEY By Aslı Tokatlı Supervisor: Doç. Dr. Oğuz Babflroğlu This study examines in detail the application of the concepts such as“participatory democracy”and“collaboration”, that have been discussed and their propaganda has been made recently in Turkey, in the“gecekondu”- squatter settlements - renewal projects. Since the 1950s in Europe and the United States, it has become natural and routine to collaborate in urban renewal projects for those who are affected by the project. After the municipal elections of 26 March 1989, the Ankara Metropolitan Municipal ity started to develop urban renewal projects under the name of“project democracy”. This practice inspires much hope from the point of view of bringing to life“participatory democracy”.The objective of this study is to research in detai] the real ization of participatory democracy and collaboration among stakeholders with sample projects - the Dikmen Valley Renewal Project and the Portakal Çiçeği Valley Renewal Project- from the Gecekondu areas renewal programs developed by the Ankara Metropolitan Municipality.