Confidential revenue and profit forecasts by management and financial analysts: evidence from Turkey
  1. Tez No: 21510
  2. Yazar: KAHRAMAN BÜGE SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu araştırma 1984 yılında Hollanda'da Schreuder ve Klaassen tarafından yapılmış olan“Yönetici ve Mali Analistlerin gizli Ciro ve Kar tahminleri”adlı çalışmalarının Türkiye'ye uyarlanmasıdır. Amaç, yöneticilerin ciro ve kar tahminlerinin doğruluğunun, mali analistlerin tâhminlerinin doğruluğu ile karşılaştırmasıdır. Bu çalışma adı geçen çalışmadan şu konularda farklılık göstermektedir: (a)Yayınlanmış veriler yerine gizli verilere dayalıdır, (b)Ciro ve kar verileri bu çalışmaya dahil edilmiştir, ve (c)Sapmaların beklentilerden ne derece farklı oldukları incelenmiştir. çalışmada yönetici ve f inansal analistlerin İstanbul Menkul Kıymetler Borsasındaki 18 firma için kullanılmıştır. Bulgulara göre yöneticilerin tahminleri önemli boyutlarda olmasa da analistlerinkinden daha iyidir. Hatalar Schreuder ve Klaassen'inkilere.. yakın olmakla birlikte daha küçüktür. Öte yandan, dro ve kar tahmin hataları farkı dünya genelindeki göstergeden farklı olarak küçük çıkmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Yönetici, Analist, Ciro Tahmini, Kar Tahmini, Tahminlerin doğruluğu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is a replication of a study conducted by Schreuder and Klaassen in the Netherlands, in 1984 called“Confidential Revenue and Profit Forecasts by Management and Financial Analysts”. The aim of the study is to examine the accuracy of management's internal forecast of revenue and profit, taking analysts' forecasts as a standard of comparison for Turkey. This research design differs from the previous research in that (a) it is based on confidential instead of published data, (b) it includes revenue and profit data, and (c); it investigates the extent to which the forecasters themselves, were surprised by the actual outcomes. For the study, management and analysts' forecasts on 18 companies in Istanbul Stock Exchange were collected. The findings show that managers perform slightly but not significantly better than the analysts. The errors rare close but smaller than the Schreuder and Klaassen' s study, 'and the difference between the revenue and profit forecasts' error is small whereas it is much higher for world revenue and prof'it forecast errors difference. KEYWORDS Management, Analysts, Revenue Forecast, Profit Forecast, Accuracy of Data.