Yürüyüş egzersizinin 18-22 yaş arası bayanların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of walking exercises on the physical and physiological parameters of woman between the age's of 18-22
- Tez No: 215119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yürüyüs egzersizleri sedanter bayanların solunum ve kan degerleri üzerine etkisini arastırmak amacıyla yapılan bu çalısmaya, yas ortalamaları 20.70±1,16yıl ve boy uzunluklarının ortalamaları 166,54±4,47cm olan 24 gönüllü ve saglıklı bayan katıldı. Deneklere 8 hafta boyunca uygulanacak yürüyüs programı, çalısmanın amacı ve çalısma öncesinde ve sonrasında kendilerine uygulanacak testler ve kan analizleri hakkında yeteri sekilde bilgilendirildi.. Deneklerin yapılan ölçümler neticesinde, vücut yag yüzdesi ve vücut kitle indeksi degerlerine bakıldıgında birinci ölçümde vücut yag yüzdesi 20,71±2,75, vücut kitle indeksi 20,36±2,42 iken ikinci ölçümde vücut yag yüzdesi 19,10±2,48, vücut kitle indeksi 20,08±2,43, aerobik kapasite degerlerine bakıldıgında birinci ölçümde 28,40±2,33 iken ikinci ölçümde 30,57±2,79, sistolik ve diastolik basınç degerlerine bakıldıgında birinci ölçümde116,04±11,51, 75,62±9,59 iken ikinci ölçümde 115,20±9,02 75±8,07, hemoglobin, eritrosit, lökosit degerlerine bakıldıgında sırası ile birinci ölçümde hemeglobin 12,45±1,24 iken ikinci ölçümde 12,63±1,14, eritrosit degeri birinci ölçümde 4,42±0,24 iken ikinci ölçümde 4,40±0,20, lökosit degeri birinci ölçümde 6,47±1,47 iken ikinci ölçümde 6,77±1,56 tespit edilmistir. Deneklere ait, glikoz degerlerine bakıldıgında birinci ölçümde 80,75±8,43 iken ikinci ölçümde88,50±13,31, kolestrol degerlerine bakıldıgında birinci ölçümde134,1±12,11 iken ikinci ölçümde 136,33±13,78 olarak, trigliserid degeri ise birinci ölçümde 94,91+18,33 iken ikinci ölçümde 95,58±18,91, HDL ve LDL degerlerine bakıldıgında birinci ölçümde HDL 47,70±6,81 iken ikinci ölçümde 92,37±15,32, LDL birinci ölçümde 67,39±14,14 iken ikinci ölçümde 24,57±8,87, FVC degerine bakıldıgında birinci ölçümde 2,99±0,42iken ikinci ölçümde 3,09±0,52 olarak, FEV1degeri ise birinci ölçümde 2,93+0,38 iken ikinci ölçümde 3,00±0,47 olarak, FEV% birinci ölçümde 98,20+2,84, ikinci ölçümde 98,04+4,17, MVV ise birinci ölçümde 110,08+14,42 ve ikinci ölçümde 110,20+14,85, PEF degerine bakıldıgında birinci ölçümde 314,20±62,33 iken ikinci ölçümde 396,08±61,23 tespit edilmistir. Sonuç olarak; yürüyüs egzersizlerinin aerobik kapasiteyi olumlu yönde gelistirdigi ve buna baglı olarak alınan oksijen miktarını artmasıyla beraber bazı kan parametrelerinde, vücut yag yüzdesinde, vücut kitle indeksinde istatistikî anlamlılıklar bulurken solunum parametrelerini çok fazla etkilemedigi tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
24 healthy and willing women whose age mediums are 20,70 ±1.16 years and mediums length 166,54±4,47 cm joined this working which was done with the aim of searching the effect on blood and respiration of the sedanter women walking excercise. The deneks are let known efficiently about walking programme, the aim of working, the tests which will be implemented before and after the working and blood analysis during 8 weeks. It is found out after measure done on deneks when looked at results of the percent of body fat and the index of body mass in the first measure while the percent of body fat is 20,71±2,75 and the index of body mass is 20,36±2,42 in the second measure, the percent of body fat is 19,10±2,48 and the index of body mass 20,08±2,43 when looked at the results of the capacity of aerobic in the first measure while is it is 28,40±2,33, in second measure it is 30.57±2,79, when looked at the results of sistolic and diastolic pressure, in the first measure while it is 116,04±11,51, 75,62±9,59 in the second measure it is 115,20±9,02, 75±8,07 when looked at the hemoglobyne, eritrosit, lökosit, respectively in the first measure while hemoglobyne is 12,45±1,24 in the second measure it is 12,63±1,14, in the first measure while the result of eritrosit is 4,42±0,24 in the second measure it is 4,40±0,20, in the first measure while result of lökosit is 6,47±1,47 in the second measure it is 6,77±1,56, when looked at the results of glucose which belong to deneks it is found out as in the first measure while it is 80,75±8,43 in the second measure it is 88,50±13,31, when looked at the results of colestirol in the first measure it is 134,1±12,11 in the second measure it is 136,33±13,78 but when looked at the result of trigliserit in the first measure while it is 94,91±18,33, in the second measure it is 95,58±18,91, when looked at the results of HDL and LDL in the first measure while HDL is 47,70±6,82 in the second measure it is 92,37±15,32 and in the first measure while LDL is 67,39±14,14 in the second measure it is 24,57±8,87 when looked at the results of FVC in the first measure while it is 2,99±0,42 in the second measure it is 3,09±0.52, while FEV in its first measure FEV is 2,93+0,38 in the second it is 3,00±0,47, while in its first measure FEV% is 98,20+2,84 in the second it is 98,04+ 4,17 while in it measure it is 110,20 +14,85, while in its measure PEF is 314,20±62,33 in the second measure it is 396,08±61,23. In conclusion; it is found out that walking exercises develop the capacity of aerobic and moreover, the parameters of respiration don?t effect in some blood parameter body fat percent while finding the meanings of statistics in index of body mass with the increasing of the amount of taken oxygen