The Relative profitability of Turkish commercial banks: a statistical approach
  1. Tez No: 21512
  2. Yazar: N.CEM BARTU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN MUĞAN(ŞIMGA)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET TÜRK TİCARİ BANKALARINDA RELATİF KARLILIK ANALİZİ İSTATİSTİKSEL BİR YAKLAŞIM N. Cem Bartu Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Can Şımga Muğan Şubat 1992, 82 Sayfa Kavram olarak her bankacılık yaklaşımı hissedarların zenginliğini arttımaya etkisi açısından düşünülmelidir. Bunun yamsıra, belirsizliklerle, kısıtlamalarla, sınıflı etki- tepki süresi ve sınırlı kaynaklarla dolu dünyada bankacıların kararlara doğru yaklaşımı oldukça güç olmaktadır. Bankacılığın etkileşimli yapışma bir pratik yaklaşım da bu ilişkiler sMeminin işlemsel değişkenlerine aynştınlmasıdır. Bu çalışma seçilen anahtar değişkenlerin - işletme, büyüklük, mülkiyet ve zaman - Türk ticari bankalarının karlılığı üzerindeki differensiyal etkileri ve bu etkilerin işlemsel ilişkilere yansıtılarak relatif karlılığın belirlenmesini analiz etmektedir. Sonuç olarak, bu çalışmada test edilen değişkenlerin hepsi anlamlı bulunmuştur. Her değişken relatif karlılığı ve karlılığı belirleyen işlemsel ilişkilerin büyük çoğunluğunu anlamlı bir şekilde etkilemiştir. Bazı ilişkilerin üzerindeki çok büyük etki kayda değerdir. Anahtar Kelimeler : Ticari bankalar, Relatif karlılık, Anahtar değişkenler, Faktör- analizi. ıı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIVE PROFITABILITY OF TURKISH COMMERCIAL BANKS: A STATISTICAL APPROACH N. Cem Bartu M.B.A Supervisor : Asst. Prof. Can Şrmga Muğan February 1992, 82 Pages Conceptually, every banking decision should be considered for its impact on the maximization of shareholder wealth. However, in a world of uncertainity, regulation, and limited action-reaction time and limited resources, it is not possible to follow the conceptually correct approach for the multitude of decisions bankers face. One practical approach to the complex, interactive nature of bank decisions is to disaggregate this system of interrelations into key operational variables. This study analyzes the differential effects of the selected key variables - management, size, stewardship, time - on commercial bank profitability in Turkey and the operating relationships through which these effects are transmitted and relative profitability determined. Overall, the study shows that all variables tested are significant. Each variable significantly affects relative profitability and the majority of operating relationships that determine profitability. Also notable, is the extreme influence of these effects on particular relationships. Keywords : Commercial banks, Relative profitability, Key variables, Factor-analysis