Weak form efficiency tests in İstanbul stock exchange
- Tez No: 21513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR ŞENGÜL(MURADOĞLU)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET ISTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASININ ZAYIF ETKİNLİĞİNİN ÖLÇÜLMESİ Mustafa Ünal Yüksek Lisans Tezi, İşletme Enstitüsü Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr. Gül nur Muradoğlu Şengül Haziran 1992, 96 Sayfa Sermaye piyasaları, ülkelerin sermaye kaynaklarının tahsis edilmesinde önemli rol oynar. Piyasaların bu görevdeki etkinliklerinin ölçülmesinin bir yolu, hisse senedi fiyatlarının davranışlarının incelenmesidir. Etkin Pazar Hipotezine gore, eğer piyasa zayif etkinse, fiyatlar, geçmişteki fiyatların gelecekteki fiyatların davranışı için bir ipucu oluşturmayacaği şekilde değişmelidir. Diğer durumda, kâr etmek için fırsatlar doğacak ve piyasa etkin olmayacaktır. Bu" çalışma, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının zayıf etkinliğini ölçmektedir. Yirmi büyük hisse senedinin Ocak 1988 - Aralık 1991 aral ağındaki günlük ayarlanmış kapanış fiyatları kullanılmıştır. Çalışmada, genel kabul görmüş istatistik! test ler ile alım-satım kurallarının testleri uygulanmıştır. Istatistiki testler günlük fiyat değişimlerinin bağamsızl ağına, rasgelel iğini ve dağı lamana ölçerken, alam-satam kurallara testi, bazı mekanik alam-satam kural laranın (filtre kurallara) basit al-ve-tut politikasa üzerinde, belirgin ve tutarla olarak, kâri i olup olmadağana ölçmektedir. Kul lana lan bütün testler, istanbul Menkul Kaymetler Borsasanin zayif etkinliğinin karşisandadar. örnek olarak alınan bütün hisse senetleri için, uygun filtre kuralı kul lanıl arsa, normalin üzerinde kazançlar elde edilebileceği bulunmuştur. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WEAK FORM EFFICIENCY TESTS IN ISTANBUL STOCK EXCHANGE Mustafa Unal M.B.A. Supervisor: Assist. Prof. Gülnur Muradoğlu Şengül June 1992, 96 Pages Capital markets play an important role in allocating the nation's capital resources. One way of evaluating their efficiency in this process is to examine the behavior of share prices. Efficient Market Hypothesis suggests that if this markets are efficient in weak sense then the resulting prices should change over time in a way such that past changes in prices should provide no clues to future changes, otherwise there would be opportunities for making profit and the markets would not be efficient. This study tests the weak form efficiency of the Istanbul Stock Exchange. The data is composed of daily adjusted closing prices of twenty major stocks and covers the period between January 1988 and December 1991. In the study, widely accepted statistical tests and trade rules test were applied. Independence, randomness and distribution of daily prices were tested statistically, while trade rules tests were used to find whether some mechanical trading rules (filtering) consistently and significantly profitable over a naive buy-and-hold policy. All tests used were against the weak form efficiency of the Istanbul Stock Exchange. For all of the sample stocks. it was found that people can beat the market by using appropriate filter rules.