Multivariate financial stress measurement models: Application of decomposition analysis for Turkish private commercial banks for the period of 1980-1992
Çok değişkenli finansal stres ölçme modelleri; ayrıştırma analizi modelinin 1980-1992 yıllarını kapsayan dönemde özel sermayeli Türk ticaret bankalarına uygulanışı
  1. Tez No: 27307
  2. Yazar: MURAT DOĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
öz ÇOK DE?İŞKENLİ FINANSAL STRES ÖLÇME MODELLERİ; AYRIŞTIRMA ANALİZİ MODELİNİN 1980-1992 YILLARINI KAPSAYAN DÖNEMDE ÖZEL SERMAYELİ TÜRK TİCARET BANKALARINA UYGULANIŞI DO?U.Murat Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Cengiz EROL Eylül, 1993. Ticari işletmelerin sürekliliği, tehlikeli risk almadan, kendileri için gerekli kaynak üretebilmelerine bağlıdır. Risk, ticari yaşamın vazgeçilmez bir parçası olmasına rağmen, riskin dercesi de, firmaların karlılığını etkileyen, gözetilmesi ve kontrol altında tutulması gereken önemli bir faktördür. Bu durum ise, söz konusu firmanın riskini ve tüm pazar performansı üzerindeki olası etkisini belirlemekte kullanılacak önemli değişkenlerin detaylı analizini gerektirir.Bu gerçek, başarısızlıkları, içinde bulundukları pazar için önemli ölçüde tehlike yaratabilecek ticari bankalar gibi finans kurumları içinde geçerlidir. Bu nedenle fınansal zorlukların önceden belirlenmesi son derece önemlidir. Türkiyede 1980 den sonra getirilen yeni ekonomik yaptırımlar, bazı ticari bankaları bu tarihten sonra ciddi bunalımlara sokmuş tur. Bu tezle Özel Sermayeli Türk Ticaret Bankalarının 1980-1992 yılları arasındaki finansal durumları incelenmiş ve ayrıştırma analizi metodu ile finansal sorunların önceden tesbit edilebildiği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Ayrıştırma Analizi.Yüzdeler Analizi.Finansal Stres.İflas. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MULTIVARIATE FINANCIAL STRESS MEASUREMENT MODELS: APPLICATION OF DECOMPOSITION ANALYSIS FOR TURKISH COMMERCIAL BANKS FOR THE PERIOD OF 1980-1992 DO?U, Murat MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION Supervisor : Prof. Dr. Cengiz Erol September, 1993 Survival of a business firm depends on its ability to generate profits without taking undue risks. Although, risk is unavoidable in a competitive business environment, its level relative to the profitability of business operations has to be constantly monitored and controlled. This requires a careful identification of those crucial variables that can be utilised in assessing risk and its potential impact on the overall market performance of the underlying firm. This is true of such financial institutions as commercial banks whose failure can be extremely severe for the market in general with for reaching consequences. Stress measurement is essential for the banks. Especially, the financial stress of banks create many economic and political results should be considered in detail. The 1980 banking regulations put some Turkish Banks into a very serious crisis. In this research, the financial situations of the Private Commercial Turkish Banks, between the periods of 1980-1 992, we re analysed. Moreover, it is observed that the decomposition analysis method can predict the financial stress of the banks. Keywords : Decomposition Analysis.Vertical Percentage Analysis, Financial Stress »Bankruptcy.