Atatürk dönemi Türk eğitim politikaları
Turkish education politics in the period of Ataturk
- Tez No: 215170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ AKSANYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Türkiye Cumhuriyeti kuruldugunda, devlet içinde islemekte olan sistemler yenilenmistir. Osmanlı egitim sistemi terk edilerek, egitim sistemi de yenilenmistir. Yeni sistemin olusturulmasında Atatürk'ün egitim anlayısı büyük ölçüde etkili olmustur. Egitim sistemine, ülkemizin ilerlemesini saglayacak, milli özelliklerimizi koruyacak nitelikler verilmistir. Bunlar hem egitim sisteminin temel anlayısı, hem de egitimle ulasılmak istenen temel amaçlar olmustur. Yeni egitim sisteminin esaslarını belirleyen ilk önemli kanun Tevhid-i Tedrisat Kanunu olmustur. Bu kanunla egitimde birlik saglanmıs, egitimin laiklestirilmesine yönelik uygulamalar yapılmaya baslanmıstır. Atatürk Dönemi boyunca isleyen egitim politikasında ögrenci, ögretmen, ders programları, okul konularının her birine ayrı önem verilmistir. Ülke içinde egitim gören insan sayısını artırmak, kaliteli ve yeterli sayıda ögretmen yetistirmek, ders programlarını günün sartlarına ve devletin dayandıgı temel niteliklere uygun hale getirmek, okulların çesitli sıkıntılarına son vermek yönünde çalısmalar yapılmıstır. Bu konularda yararlanılmak üzere batılı ülkelerden egitim uzmanları ülkemize getirtilmistir. Yeni egitim sisteminde ve politikasında, egitimin hiçbir ayırım yapılmadan tüm vatandaslara verilmesi için ugrasılmıstır. Bu amaçla halk egitimi çalısmaları yapılmıs, köylere egitim götürmenin yolları aranmıstır. Egitimle ilgili faaliyetler, yapılan kültür inkılapları ile desteklenmistir. Harf nkılabı, Tarih ve Dil nkılabı hem egitim politikasını etkilemis, hem de egitimi kolaylastırmıstır. Bu dönemde egitim konusunda yapılan çalısmaların basarısı ölçüsünde, egitimin kalitesi yükselmistir.
Özet (Çeviri)
When the Republic of Turkey was founded,all the systems including educational system were renewed. Also, Ottoman educational system was abandoned. When the new system was being formed, principles of Atatürk were taken as the base and the system was constructed on this base. Educational system was given the qualifications that would enable the country to develop and protect the national charactersitics. These were both the fundemental mentality of the educational system and the fundemental objectives to be achieved. The first significant law which identified the essentials of the new educational system was the law of Tevhid-i Tedrisat. This law provided the unity for education and the practices towards the secularization of education started. During the Atatürk era, the importance was attributed to teachers, students, curriculums, and the schools one by one in the educational policy. Many studies were done to increase the number of students having education all over the country, to educate qualified and adequate number of teachers, to make curriculums be in harmony with basic principles of the state, to end the difficulties of the schools.Education experts were brought from the western countries. In the new educational system and policy, it was tried to educate every citizen without any privilege. For this aim, public education studies were done. The activities concerning education were supported with cultural reforms. Letter Revulotion and History and Language Reform affected education policy and faciliated education. The quality of education rised in the ratio of the studies done in the field of education in this era.