360 derece performans değerlendirme sisteminin iş tatmini üzerine etkisi:Kütahya ortaöğretim kurumlarında bir uygulama
The impact of 360 degree performance assessmnet system on job satisfaction:An investigation in highscolls in Kütahya city
- Tez No: 215169
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
sinden hosnut olan isgörenlerin verimli olacakları yönündeki inanç, is tatmini ve performans arasındaki iliskilere dayalı hipotezlerin çıkıs noktasıdır. 3600 performans degerlendirme süreci, örgüt üyelerinin kisisel gereksinimlerinin karsılanmasında ve isten istenen doyumun elde edilmesinde bir araç olarak kullanılabilmektedir. Dolayısıyla, 3600 performans degerlendirme uygulamalarının çalısanların is tatmin düzeyleri üzerinde etkiye sahip oldugu düsünülebilir. T.C. Milli Egitim Bakanlıgı, ?Milli Egitimi Gelistirme Projesi? kapsamında, 2002-2003 ögretim yılında baslatılan ?Okulda Performans Yönetim Modeli? adlı çalısmada, 3600 geribildirimi benimseyerek, resmi okullarda geleneksel denetim anlayısının degistirilmesi adına çoklu veri kaynakları ile performans degerlendirmeye baslamıstır. Bu yeni model bazı okullarda uygulamaya geçirilmis, bazı okullarda ise hazırlık asamasındadır. Bu arastırmanın amacı, Milli Egitim Bakanlıgı'nın 3600 performans degerlendirme uygulamalarının ögretmenlerin is tatmin düzeyleri üzerindeki etkisini degisik açılardan incelemektir. Bu amaç dogrultusunda, 3600 performans degerlendirme sistemi uygulanan resmi okullardaki ögretmenlerin is tatmin düzeyleri ile uygulanmayan okullardaki ögretmenlerin is tatmin düzeyleri, is tatmininin yönetim biçimi, terfi olanakları, rol yapısı, is arkadasları ile iliskiler, iletisim yapısı, kararlara katılma, isin niteligi ve çalısma kosulları ve sosyal çevre alt boyutlarında karsılastırılmıstır. s tatmininin bu alt boyutları ile ilgili, arastırmanın amacına yönelik toplam 40 adet hipotez kurulmustur. Arastırmanın evrenini, Kütahya sehri merkez ortaögretim kurumlarında çalısan ögretmenler olarak olusturmus ve arastırma örneklemi toplam 159 ögretmenden meydana getirilmistir. Arastırma örneklemindeki ögretmenlerin is tatmin düzeylerinin belirlenmesinde ?s Tatmin Ölçegi? kullanılmıstır. Hipotezler, veri gruplarının yapısına baglı olarak Varyans Analizi (ANOVA) ve t-testi yöntemleri kullanılarak test edilmislerdir. Bu arastırmada ayrıca, 3600 performans degerlendirme sistemi uygulanan okullardaki ögretmenlerin bu sisteme bakısları degisik açılardan incelenmistir. Ögretmenlerin sisteme bakıs açıları grafikler ve çapraz tablolar ile sunulmus ve bakıs açıları ile bazı demografik degiskenler arasındaki iliskiler Ki-Kare testi kullanılarak test edilmistir. Arastırma bulgularına göre, 3600 performans degerlendirme sistemi uygulanan okullardaki ögretmenlerin is tatmin düzeyleri ile 3600 performans degerlendirme sistemi uygulanmayan okullardaki ögretmenlerin is tatmin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık söz konusu degildir. Bu bulgu dogrultusunda, Milli Egitim Bakanlıgı'nın 3600 performans degerlendirme uygulamalarının Kütahya sehrindeki merkez ortaögretim kurumlarında çalısan ögretmenlerin is tatmin düzeylerini etkilemedigi sonucuna ulasılmıstır. Arastırma bulgularına göre ayrıca, ögretmenlerin 3600 performans degerlendirme uygulamalarına bakısının bazı demografik degiskenler açısından anlamlı düzeyde farklılastıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The hypotheses based on the relationships between performance and job satisfaction originate from the idea that the performance of individuals who are satisfied their jobs will be greater than others. The 3600 performance assessment process can be used as an effective tool in order to meet the needs of organization members and to obtain the expected job satisfaction. Hence, it can be thought that the 3600 performance assessment implementations impact the job satisfaction. Within ?The Performance Management Model? of ?The Imporevent Project of National Education?, The Ministry of National Education of The Republic of Turkey has started to assess teachers? performances using multiple data sources so as to change the traditional inspection concept in public schools. This new model has been implemented in some schools and is being prepared to implement in some schools. The main goal of this study is to investigate the impacts of 3600 performance assessment implementations on the job satisfaction of teachers from several respects. To aim this, the job satisfaction levels of teachers who are working at schools in which the 3600 performance assessment system is implemented and the job satisfaction levels of teachers who are working at schools in which the 3600 performance assessment system is not implemented are compared with respect to the following eight dimensions: Management style, promotion possibilities, role structure, relationships with coworkers, communication structure, joining to decisions, job characteristics and working conditions and finally social environment. Regarding these dimensions of job satisfaction, a total of 40 hypotheses are conducted and tested. The population of the research is the teachers working at high schools of Kütahya city and the sample is consisted of a total of 159 teachers. The ?Job Satisfaction Scale? is used to measure the job satisfaction levels of teachers. Depending on the structure data sets, hypotheses are tested using Analyse of Variance (ANOVA) and t-test techniques. In addition, the opinions of teachers working at schools where 3600 performance assessment system is implemeted are also investigated with respect to several aspects. The teachers? opinions are presented using graphics and croos tables and the relationships among some demographical variables and opinions are tested with Chi- Square test technique. According to the research findings, there is no significant difference between job satisfaction levels of teachers who are working at schools where 3600 performance assessment system is implemeted and job satisfaction levels of teachers who are working at schools where 3600 performance assessment system is not implemeted. This is resulted that the 3600 performance assessment system of National Education Ministry has no significant impact on the job satisfaction levels of teachers working at high schools in Kütahya city. On the other hand, research findings also show that the opinions of teachers about the 3600 performance assessment system significantly differantiate with respect to some demographical variables.