Bilişim teknolojilerinin işletmelerde iletişim ve karar alma faaliyetlerine etkileri: Kütahya ilinde faaliyet gösteren banka şubelerinde bir uygulama
The effects of information technology on communication and decision making activities in the organizations: An application on the banks in Kütahya
- Tez No: 215171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAZIM DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Banking, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bilgisayar teknolojisindeki gelismeler 1950'lerden bu yana isletmeleri hemen her düzeyde farklı sekillerde etkilemistir. Bilisim teknolojilerinin organizasyonlarda kullanılması, organizasyonların görünümünü çarpıcı bir sekilde degistirmistir. Örgüt kültürü ve isletme stratejilerinin, organizasyonlarda bilisim teknolojilerinin kullanımını sekillendirmesine ragmen BT'nin etkileri organizasyonlar üzerinde daha güçlüdür. Bilisim teknolojileri organizasyonların stratejik tercihlerini önemli derecede etkilemekte ve organizasyonlar için fırsatlar ve degerler yaratmaktadır. Yöneticiler isletmelerin birçok faaliyeti için bu fırsat ve degerlere ihtiyaç duyarlar. Bilisim teknolojileri aynı zamanda önemli derecede rutin hale gelmis, isletme stratejileri olarak bilinen ve yönetim süreçlerini destekleyen alana da hızla girmistir. Böylece, karar alma ve iletisim süreçlerini de etkilemistir. Metodolojide, hazırlanan anket yöntemi kullanılmıstır. Kütahya'da faaliyet gösteren 9 banka subesinde uygulanan ankete toplam 51 kisi katılmıstır. Bu analiz ve degerlendirme sonucunda, bankalarda bilisim teknolojilerinin kullanımının karar alma ve iletisim faaliyetlerini etkiledigi ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
The developments in the computer technology have affected the business world from different aspects since 1950?s. The use of Information Technology (IT) in organizations is dramatically changing the business landscape. Although organization cultures and business strategies shape the use of IT in organizations, more often the influence is stronger the other way round. IT significantly affects strategic options and creates opportunities and issues that managers need to address in many aspects of their business. IT also is rapidly entering the era where it supports unstructured management processes as well as highly routinized business processes. Thus, IT influences decision making and communication precess in organization. This page outlines some of the key impacts of technology and the implications on decision making and communication precess. A questionnaire was applied in methodology. 51 employees of 9 banks in Kütahya participated to this questionnaire. As a result of this analysis and evaluations, it is stated that the use of Information Technology in the banks, develops the decision making and communication precess.