Uluslararası pazarlamada çevresel faktörlerden kültürün yeni ürünün kabulüne etkisi
The effect of culture as an environmental factor on the acceptance of new products in international marketing
- Tez No: 215218
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
?sletmeler, Uluslararası pazarlamada basarı sağlayabilmek için farklı kültürel çevreleri yakından tanıyıp onları takdir edebilmelidirler. Uluslararası Pazarlama faaliyetinde bulunan firmalar, pazarlama faaliyetlerini farklı ülkelerin farklı kültürel özelliklerini dikkate alarak olusturmalıdır. Ürün, fiyatlandırma, dağıtım kanalı seçimi ve tutundurma faaliyetlerinde farklı kültürlere göre gerekli uyarlamaları yapmalıdır. Çalısmamızda kültürel faktörlerin yeni ürünlerin kabul oranlarına etkileri incelenmis ve bu faktörlerin neden olduğu sorunlar ile çözüm yolları arastırılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Companies must recognize and appreciate the different cultural environments to succeed in international marketing. The companies making international marketing must constitute their marketing activities taking different cultural features of different nations into consideration. They must make necessary adaptations in product, pricing policies, and distribution channel choice and promotion activities. In this work, the effect of cultural factors to international acceptance of new products examined and the problems and solutions caused by these factors tried to investigate.