İnsan hakları açısından ceza muhakemesinde kişi özgürlüğü hakkını sınırlayan koruma tedbirleri
  1. Tez No: 215219
  2. Yazar: ÜMİT OCAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk Ceza Muhakemesi Hukuku'ndaki koruma tedbirlerinden yakalama, gözaltına alma, tutuklama ve adli kontrol tedbirinin uygulaması sırasında göz önünde bulundurulması gereken temel insan haklarının tespiti ve bu hakların korunması konusunda mevzuatta ve uygulamada mevcut bulunan eksiklikler ve yanlışlıkların ortaya çıkarılması, bu eksiklik ve yanlışlıkların düzeltilmesi yolunda öneriler sunabilmektir. Gerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Türkiye aleyhine açılan davalar sonunda verilen kararlar ve gerekse Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde Birlik unsurlarının Türkiye'de kişi hürriyeti ve güvenliği ve kişi dokunulmazlığı konusundaki uygulamalar açısından yapmış oldukları tespitler Türkiye'nin bu konuda kat etmesi gereken çok mesafe olduğunu göstermektedir. İnsan haklarına saygılı hukuk devleti olmak için, yapılan bu tespitlerin objektif ve gerçekçi bir biçimde değerlendirilmesi, ceza muhakemesi kanun ve yönetmeliklerinde gerekli düzenlemelerin ve düzeltmelerin hızlı bir şekilde yapılması, bu düzenlemelerin de uygulamada yerleştirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is, during the practice of the protection measures, such as detention, arrestment, juducial control measures in the Code of Criminal Procedure, to determine fundamental human rights and to find out the defects and the errors in practice and to give suggestions to solve them. n the Judgements of the Europen Court of Human Rights and in the reports prepared by the Organisations of Europen Union about the stituation of Human Rights, like indivisual liberty, indivisual security, in Turkey, it can be seen that there are a lot of things to do. To be a state respectful of Human Rights, these reports and decesions should be evaluated objectively and necessary ammendments should be made fastly in the Code of Criminal Prodecure. After it these regulations and ammendments should take place in practice.