Hulusí Ömer Aydıní dívánı üzerine bir inceleme
A review on divan of Hulusi Ömer Aydini
  1. Tez No: 215235
  2. Yazar: EMİNE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 503
Özet
Hulÿsí Ömer Aydıní, Diní-Tasavvufí Türk Edebiyatı'nın 19. yüzyıl sÀirlerindendir. Bu çalısmada Hulÿsí Ömer Aydıní'nin hayatı, mahlası, tarikatı hakkında kısaca bilgi verilmistir. DívÀnı, Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine transkripsiyon harfleriyle aktarılmıstır. Siirlerin din-tasavvuf-cemiyet yönlerinden tahlili yapılmıstır. Çalısmanın sonunda bir de ?siir indeksi? ilave edilmistir. Hulÿsí Ömer Aydıní, Halvetiye tarikatının Ussakiye koluna mensuptur. Bu sebeple onun siirlerinde tasavvufun pek çok terimi ve Diní-Tasavvufí Türk Edebiyatı'nın belirgin özellikleri görülmektedir. Siirlerinde tüm insanlığa ve müridlerine öğütler vererek bu dünyada ve öbür dünyada mutlu olmanın yollarını anlatır. Bunun yanında siirinde tasavvufun inceliklerine değinir. Tasavvuf unsurlarını siirlerine büyük bir ustalıkla yansıtmıstır. Bu nedenle Hulÿsí Ömer Aydıní incelemeye değer orijinal bir sahsiyettir.
Özet (Çeviri)
Hulÿsí Ömer Aydıní was one of the important Religious-Sufistik poets of Turkish Literature in the 19th cuntury. In this studying Hulÿsí Ömer Aydıní?s life style, his works, his toriqa are shortly explained. His DívÀn has been translated from Otoman Turkish into modern Turkish by using transcription letters. His poem are analysed from the aspect of religion-Islamic mysticism-society. A ?poetry index? is added at the end of this studying. Hulÿsí Ömer Aydıní is a componion of Ussakiye Branch of Halvetiye tariqa. For his reason, we can see mony term of mysticism and certain charactestics of religious-mysticism Turkish Literature in his works. ?n his poems; he gives some advises to whole humanity and his disciples and he explains the ways how to be happy in this world and the other world. Furthermore, he mentions the fine points of sufisim in his poem. He reflects the components of sufism to his poems with a great skill. So, Hulÿsí Ömer Aydıní is stil a remarkable person whose gualities are well worth being studied.