Kent yoksulluğu, sokak çocukları ve suç
Urban poverty, homeless kids and criminal
- Tez No: 215236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesi sokak çocuklarıdır. Özellikle 1950'den sonra tarımda makinelesme ile plansız kentlesme ve iç göçler arttı. Kırsal kesimden kentlere göç eden aileler, yoksulluk yüzünden parçalanmaya basladı. Kent hayatı kırsal kesim insanı için önceleri çok cazipti. Kırsal kesim insanı sehirde çalısmayı denedi; ancak is sektörü bu insanlar için yeterli degildi. +ssizlik ve kentsel yoksulluk yüzünden aileler çocukları üzerindeki kontrolü kaybetti ve böylece sokak çocukları ortaya çıktı. Elbette biz sokak çocuklarını sadece yoksullukla açıklayamayız. Yanlıs arkadaslıklar, siddet içeren medya programları, alkol ve uyusturucu kullanımı sokak çocuklarının diger nedenleridir. Ancak bu çalısmayla da ortaya koymaya çalıstıgımız gibi sokak çocuklarının en temel sebebi kentsel yoksulluktur
Özet (Çeviri)
One of the important social problems of our country is the issue of homeless kids. Especially after 1950, the rise of unplanned urbanization and rural-to-urban migrations along with mechanization in farming lead the migrating families to disintegrate because of poverty. City life was very attractive for rural people before. They tried to work in cities but working sector couldn?t enough for all this people. Because of unemployment and urban poverty, families losed the control over their children and in this way the problem of homeless children emerged. Of course, only we cannot explain homeless children with poverty. Unapproved friendships, media programmes including harshness, using alcohol and drugs are other causes of homeless children. But as we try to show in this work, rural poverty is the most important reason of homeless children.