Osmanlı anayasal gelişmeleri içinde 1876 anayasası ve 1909 değişikliklerinin anayasal açıdan irdelenmesi
Research on 1876 constitution and 1909 cahnges from constitutional perspective in the view of Ottoman constitutional developments
  1. Tez No: 215256
  2. Yazar: İLHAMİ KOÇAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NECATİ AKSANYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Güçlü dönemlerinde, ülkeyi kontrolü altında yönetebilen ve vatandaslarının özgürlük sorunuyla ilgilenmeyen Osmanlı Devleti, XVI. Yüzyılla birlikte zayıflama sürecine girince, içteki otoritesini ve dıstaki saygınlıgını kaybetme asamasına gelmistir. Ülke, derebeyleri tarafından yönetilen küçük parçalara ayrılmıs, Fransız ihtilali ile baslayan milliyetçilik akımlarının etkisiyle Osmanlı Devleti içindeki azınlıklar arasında hareketlenmeler baslamıstır. XIX. Yüzyıla gelindiginde Osmanlı Devletinin durumu daha da kötülesmis ve eski otorite ve saygınlıgını kazanabilmek amacıyla devlet yönetiminde önemli reform hareketlerine girisilmistir. Bu amaçla ilk olarak Ayanlarla 1808 tarihinde Sened-i ttifak imzalanmıstır. Daha sonra temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması amacıyla 1839 tarihinde Tanzimat Fermanı ilan edilmistir. Bu fermanla Osmanlı Devleti diger çagdas devletlerin bir kısmından geç de olsa ?hukukun üstünlügüne dayalı? bir devlet düzeni arayısı içine girmistir. Özellikle can ve mal güvenligi ile esitlik ilkelerinin vurgulandıgı Tanzimat Fermanında düsünce, basın yayın, dernek ve toplanma ve çalısma ve kazanma ile ticaret hak ve özgürlüklerine yer verilmemistir. Tanzimat Fermanı'nın özellikle gayrimüslimler lehine beklenenler açısından umulanı vermedigi, uygulamaya tam olarak yansımadıgı gerekçesiyle, 1856 yılında Islahat Fermanı ilan edilmistir. Ancak Islahat Fermanı kısa vadede olumlu degisiklikler yapmamıs; fakat daha uzun bir süreçte daha aydın bir kesimin olusmasını saglayarak, Devlete mesruti düzeni ve 1876 Anayasasını kazandırmıstır. 1876 Anayasası Temel Hak ve Özgürlükler konusunda çok önemli adımlar atmıs olup o günün modern anayasalarında var olan Temel Hak ve Özgürlüklerin hemen hemen hepsi 1876 anayasasında da yer almıstır. 1909 Anayasa degisikligi ile padisahın yetkilerine sınır getirilip parlamenter sistem yönünde önemli adımlar atılmıstır. Bu gelismelerle yeni bir özgürlük ortamı dogmustur. Ancak bir süre sonra ttihat ve Terakki Partisi devlet yönetimini monarsiden oligarsiye dönüstürmüstür.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire failed to keep the country under control and mismanaged freedom of people during its powerful period. Hence, with the beginning of its deterioration in the 17th century, it started to lose authority in domestic arena and respect in international arena. Land was divided into smaller pieces dominated by ?derebey?. In addition, the spread of nationalism initiated by French Revolution led to movement among minorities in Ottoman Empire. At 19th century, the situation of the country got worse and in order to regain its authority and respect, reform at government administration were implemented. Therefore ?Sened-i Ittifak? was signed with ?Ayan? in 1808. Then ?Tanzimat Fermani? was announced in 1839 to secure basic rights and freedom of people. With this ?ferman? Ottoman Empire, though after some of the developed countries, has started to seek a government order which assumed `superiority of law?. While ?Tanzimat Fermani? especially stressed security of life and property as well as equity principle, it did not encompass freedom of media, trade, association and thought. Then in 1856 ?Islahat Fermani? was announced as ?Tanzimat Fermani? did not fully take affect and did not meet expectations of non-Muslim people. Although ?Islahat Fermani? did not have immediate positive impact, in longer term it fostered intellectual group of people whereby establishment of a non-centaralized government order and 1876 constitution. Important steps were taken on basic rights and freedom with 1876 constitution that included almost all items covered in prevailing modern constitutions. With 1909 constitution change emperor?s authority was restricted and steps for establishment of parliamentary system was taken, whereby a new freedom environment was formed. Then, however, ?Ittihat ve Terakki? Party changed the government administration to oligarchy from monarchy.