Özel ögretim kurumlarında kurumsal kimliğin müsteri tercihlerine etkisi ve kültür dershaneleri üzerine bir uygulama
In private education institutions the effect of corporate identity on client’s prefence and a practice related with kültür dershaneleri
  1. Tez No: 215257
  2. Yazar: AHMET SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SAMİ DENKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İşletme, Education and Training, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüz piyasa kosulları rekabeti acımasız bir hale getirmistir. Bir isletme veya kurum devamlılıgını saglayabilmek için, bu rekabet kosulları içerisinde mutlaka en iyi olmak için çalısmak zorundadır. Bu da kurumlar için, digerlerinden farklı olmayı saglayacak hal çareleri bulmayı zorunlu hale getirmistir. Bu durum ister kamu, ister özel kurumlar olsun hem üretim, hem ticaret, hem de hizmet isletmeleri için geçerlilik göstermektedir. Bir isletme veya kurum için en önemli rekabet avantajı, iyi bir hizmet veya ürün sunmanın yanında, kurumun reklamını yapabilecek olan olumlu bir imaj olusturmaktır. yi bir ürün veya hizmet kurum için olusacak olumlu imaja büyük katkılar saglayabilir, ancak bu tek basına yeterli olmaz. Bir isletmenin iyi bir imaja sahip olması, müsterilerin nazarında kalıcılıgı yakalaması iyi hizmet ve ürün gelistirmenin yanında, yapacagı kurumsal tasarımlar, halkla iliskiler, pazarlama politikaları, çalısan politikaları, kurumsal davranıs ve davranıs kalıpları, sosyal sorumluluk hassasiyetleri, imaj, reklamlar gibi o kuruma özgünlük kazandırabilecek her seyi ahenkli bir sekilde kullanmakla olabilecektir. Bu ise ancak kurumsal kimlik olarak karsımıza çıkan, kurumun kisisellesmesi olarak tabir edebilecegimiz olguyla olabilecektir. Bu tez çalısmasında kurumlar için müsteri tercihlerini etkileyen faktörlerin en basında gelen kurumsal kimligin, yeri ve önemi üzerinde durulmus ve bu noktada özel ögretim kurumlarında kurumsal kimligin müsteri tercihleri üzerinde nasıl bir etkiye sahip oldugu arastırılmıstır. Müsteri tercihlerinden hareketle kurumsal kimligin müsteri tercihlerine etkisi saptanmaya çalısılmıstır. Arastırma yapmak üzere özel ögretim kurumlarından olan, ÖSS sınavına hazırlık kursu olarak faaliyet gösteren, Kültür Dershaneleri seçilmistir.
Özet (Çeviri)
Nowadays market conditions brought a state of merciless competition. To provide the continuity of a business enterprise or institution, for operating in the best way it has undoubtly to work in competition conditions. This is also for the instiutions it gave a state solution in providing being different from others. This state shows validity whether in public or private instiutions in production, trade and service managing. The most important competition advantage for an administration or instiution besides in presenting a good service or product, is to form a positive image that can do the institutional advertisement. An excellent product or service can provide a great image in the formation of institution, however apart this is not adequate, too. Besides a great image of a menagement and in catching a permanency in excellent service in the eyes of the customers and production development, the institutional designs, public relations, marketing politics, employee politics, instiutional behavior and behavioral madels, social responsibility sensitiveness, image, advertisements that is gaining authenticity to that institution can be done in a usage of a harmonious way. This only happens with the fact that the institution is being personalized and this comes in front of us as an institutional identity. In this thesis for the institutions the customer preference from the very first effective factors are the institutional identity, that is considered as place and importance and at this point the private education institutions corporate identity on customer preference how the effect is on that has been researched. It has been ascertain to find out the influence of corporare identity on customer preference.