Üçüncü sektör kuruluşlarından vakıflarda örgütsel yapı biçimleri, birliktelikler ve değişimlere adaptasyon kabiliyeti: İstanbul kültür ve sanat vakıflarında bir uygulama
Organizational structure styles, restructurings and adaptation capability to changes of waqfs in the third sector: An application in waqfs of culture and art in İstanbul
- Tez No: 215255
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu arastırmada, üçüncü sektöre ve üçüncü sektör kuruluslarından vakıflara ait literatür ve örgüt literatürü birlikte degerlendirilmistir. Vakıfların, özelinde kültür ve sanat vakıflarının, örgütsel yapı biçimleri, üzerlerindeki dıs çevre etkileri, iç yapı degisimleri ile birliktelikleri, adaptasyon kabiliyetleri her iki literatürden de yararlanılarak ele alınmıstır. lk olarak stanbul'daki en etkin kültür ve sanat vakıflarında, örgütsel yapı boyutlarından merkezilesme, uzmanlasma ve formallesme degerlendirilerek, örgütsel yapı biçimi belirlenmeye çalısılmıstır. Vakıflar üzerindeki dıs çevre etkileri, son bes yılda örgütlerin iç yapısında meydana gelen degisimler ve örgütün degisimler karsısında adaptasyon kabiliyeti arastırılmıstır. kinci olarak birliktelikler konusu incelenmistir. Birlikteliklerin var olup olmadıgı, varsa ne sekilde oldugu, birlikteliklerin sebepleri, birliktelikten önceki durumu ile sonraki durum arasında fark olup olmadıgı, birliktelige gitmeme sebepleri belirlenerek, ekonomi politik yaklasım çerçevesinde degerlendirilmistir. Son olarak, gelecekteki arastırmalara ısık tutması bakımından kültür ve sanat vakıfları için, herhangi bir is yapılırken, vakfın gelisimi için politikalar yürütülürken, performansı degerlendirilirken, faaliyetler yürütülürken önemli olan konular belirlenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the study, both third sector and waqf literatures and organization literature are combined and examined. Organizational structure types, external environment effects, change in internal structure, restructurings and adaptation capabilities of waqfs? particularly culture and arts are investigated in the light of combined literatures. At third part, organizational structure type has determined by evaluating the organizational dimensions which are centralization, specialization and formalization. External environment effects, change in internal structure for last five years and adaptation ability also determined. Secondly, restructurings, if exists or not, if exists which type preferred, besides, reasons of restructuring and not restructuring and if a difference exists ex-ante and ex-post restructurings are investigated under the economy policy approach. At last, importance of levels and subjects determined in performing in a manner, pursuing a certain policy for improving organization, evaluating their performance, operating activities in waqfs of culture and arts for future dissertations.