Örgüt kültürü ile motivasyon arasındaki ilişkinin araştırılması (Eskişehir Sarar A.Ş. örneği)
A research for the relationship between organizational culture and motivation (an application on Eşkişehir Sarar A.Ş.)
  1. Tez No: 215262
  2. Yazar: ÖZLEM ALADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
nsan yasamında çalısma hayatı önemli bir yer kaplamaktadır. nsanın çalısma hayatındaki tatmini yasam tatminini etkileyen önemli bir unsurdur. Çalısan bireyin motivasyonu ve tatmini örgütsel etkinligin temel dinamigidir. sinde beklentilerine cevap bulamayan, isyerinin katı kurallarından sıkılan ve farkındalık yaratamadıgını düsünen çalısanın motivasyonu düsük olacaktır. sletmelerin motivasyon konusunda çalısan odaklı bir perspektifle çalısmalar yapmaları her isletmenin yararına olacaktır. sgörenin gün boyu mutlu oldugu bir isyerinde yasanabilir hayat alanları üretmesi ve üretkenligini isine yansıtması isletmelerin yararına dolayısıyla çalısanların da mutluluguna yol açar. Çalısma hayatında motivasyonu yüksek olan bireylerin genel yasam tatmininin de yüksek oldugu beklenebilir bir sonuçtur. s tatmini; ise devamsızlık, isten ayrılma ve tükenmislik gibi sorunların önemli bir çözüm kaynagıdır. Motivasyon kavramının incelenmesi verimlilik açısından önemlidir. Çalısmamda örgüt kültürü baglamında çalısanın motivasyonu ayrıntılı bir sekilde temel kuramlarla ele alınmıstır. Çalısanın is tatmini teoriler ile ve etkilendigi faktörlerle açıklanmaya çalısılarak; tatmini arttırma yolları öneri olarak sunulmustur. Örgüt kültürü ve motivasyon ile ilgili kuramsal çerçeve dogrultusunda bunlar arasındaki iliski vurgulanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Working life, takes a big place in human?s life. Satisfaction in working life affects life satisfaction in one?s life. Individual?s motivation and satisfaction in working life is basic dinamic of organizational activity. Employee who can not find answers his/her expectations, who is bored with strict rules of work place and who thinks that he/ she could not create awareness, will have low motivation. Working with employee-focused perspective will be advantageous for every enterprise. Producing livable places in the place that the employee is happy, increases his/her productivity. High life satisfaction is expected for the employees with high motivation. Job satisfaction is important solution for; work absenteeism, severance, exhaustion. Analysing motivation concept is very important for efficiency. Employee motivation in organization culture is discussed with basic theories in my study. Employee?s job motivation is tried to be explained with theories and influenced factors, and satisfaction increasing ways are offered. Relation between organization culture and motivation is tried to be highlighted with hypothetical frame.