Kütahya şer'iye sicillleri 22 numaralı defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
The transcription of Kütahya legal (sher'i) records book number 22 and its evaluation
  1. Tez No: 215263
  2. Yazar: SERKAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ SARIKOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu sicil defterinde Kütahya'nın yerlesim yerleri, aile yapısı, aile içi hukukun nasıl isledigi, hayat ve geçim tarzı, sanat ve meslek gurupları, tarım ürünleri, cezalar, vergiler gibi konuların yanı sıra Tanzimat'ın ilân edildigi sürece denk gelmesi bakımından ,Tanzimat Fermanı ile ilgili Osmanlı Devleti'nde bulunan çesitli kurumlara gönderilmis olan Tanzimat metinleri de görülmektedir. Çalısma konusu olarak seçtigimiz 22 numaralı Kütahya Ser'iye Sicilli Defteri, Hicri 1256 ? 1257 Miladi 1840 ? 1841 yıllarına ait Kütahya ve çevresinde hukuka intikal etmis mahkeme kayıtlarını ihtiva eder. Çalısmamızda, tezkire, müzekkire, mirastereke, resmi yazısmalar, vakıflar, Naiblik müessesesi, Kassamlık müessesesi, vekil tayini gibi mahkeme kayıtlarının transkripsiyonu, degerlendirilmesi ve tasnif edilmesi yer almaktadır. Bilindigi gibi ser'iye sicilleri mahkeme kararı demektir.Osmanlı döneminden günümüze kadar intikal eden bu kararlar,toplumun sosyal, siyasi ve ekonomik yapısı hakkında bize bilgi verirler.Örnegin, sicillere kaydedilmis bilgilere bakarak halkın sosyal yapısını ve ikili iliskilerini, miras ve tereke kayıtlarına bakarak ekonomik yapıyı, merkezden gönderilen kararnamelere ve bizim sicil defterimizde bulunan Tanzimat'ın tüm maddelerine bakarak merkezi idare ile tasra arasındaki iliskilerin muhtevasını ögrenebiliriz. Bu belgeler üzerinde daha fazla çalısılması ve bu çalısmaların kamuoyuna sunulması, Osmanlı toplumundaki bilinmeyen ya da eksik kalan konulara açıklık getirecektir. Defterde, Kütahya ve çevresinden mahkemeye intikal eden olayların her biri müsbet ya da menfi bir karar halinde sonuçlanmıstır. Sonuçlanan bu kararların bir çogunun altında ?Suhudü-l hal? denilen ve o bölgenin ileri gelenleri arasından seçilen, aralarında önemli hukukçuların da yer aldıgı sahitlerin olması bahsedilmesi gereken önemli bir konudur. Ayrıca cinayet ve hırsızlıkla ilgili kayıtların olmaması ya da çok az olması, halkın o dönemde bu konulardaki titizligini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, establishment of Kütahya, family structure, the functioning of law in family,life and working style, trade and career groups, punishments and taxes were investigated. The (ser?i) register of Kütahya in number 22, which we have choasen a subject of study, consist of registration of lawcourt which occured in Kütahya and in its sumoundings in 1840- 1841 in our study, transcriptions of registration of lawcourt like official sertificate, warrant, heritage, formal correspondences, Pious foundations the organization of (Kassamlık) and their opperccuation and classification exist. As it is known recistiration of (Seriye) means judgements of lawcards. This judgements,which continue from the term of Ottoman Empire to nowadays ocquaint us about social, political and financial life of the society. For example, we can learn the social structure of the society and their mutual relationship by looking the knowledges which have been entered in register, and can learn the financial structure by looking at registrations of heribage and we can learn the content of the relationship between centre and country by looking at central Decree studying on these documents longer and making known to the public the studies will make what is unkmown and deficient about Ottoman society clean. n the register, each of the ovents, wich has transfered to the lawcount from Kütahya and its surroundings, has conclued in positive or negative judgement under several of these concluded judgements, the fact that there are witnesses some of whom are important jurists choosen from important people of that region is on important subject which should be mentioned. Besides, the fact that there is no or less registration about theft shows how people are sensitive on these issuas in that age