Müşteri bağlılığı yaratılması sürecinde satış ve karlılığın artırılması çabaları kapsamında bankaların kredi kartları pazarı faaliyetlerine yönelik bir araştırma
A search on the bank credit cards marketing activity which prouides increasing the sales and profits in the process of creating costumer relationship
  1. Tez No: 215261
  2. Yazar: ALPER DAĞALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalısmada bankacılık kredi hizmetlerinden biri olan kredi kartlarının, müsteri baglılıgı yaratılması sürecinde ki islevi incelenmistir. Çalısma üç bölümden olusmakta olup, ilk bölümde kredi kartları, tüketiciler pazarı ve endüstriyel pazara göre bölümlendirilmis, kredi kartlarının türleri, ödeme sistemleri içerisinde ki yeri ve çıkar grupları üzerine etkileri anlatılmaya çalısılmıstır. kinci bölümde ise bankalar ve finansal kurulusların kredi kartlarını pazarlama anlayısları ve pazarlama faaliyetlerine konu olan faktörler ele alınmıstır. Son bölümde ise özel bir bankanın, kredi kartları pazarına marka birlikteligi yaparak yedi aylık dönem içerisinde ki pazarlama iletisim çabaları ve sonuçları, durum analizi yapılarak ortaya konulmustur. Yine bu bölümde arastırma modeli, Philip Kotler' in pazarlama yönetim süreci olarak adlandırdıgı ?arastırma-stratejik pazarlama karması? ile döngüyü olusturan degiskenler; müsteri sadakati, çapraz satıs ve yeni müsteri kazanımı, gibi faktörlerden olusturulmustur. Bankanın Eskisehir subesinde bireysel krediler pazarlama müdürü ile yarı katılımcı görüsme teknigi uygulanarak, yedi aylık dönem içerinde süregelen pazarlama faaliyetlerinin geri bildiriminin alınması amaçlanmıstır
Özet (Çeviri)
In this study, its searched that credit cards which are one of the bank services and the function of the credit cards on creating the dependences of consumers in this process. This study exists there parts, in the first part, its told tht the credit cards, species of the credit cards which are classified according to the consumers marketing and endustrial marketing, the effects of these credit cards on interest groups and the place of these credit cards in the payment systems. In the second part, the marketing understandings of the credit cards and the effects on the marketing activities are searched. At the last part, the marketing communication efforts and results which have been existed by the effort of a private bank that joins to the credit card marketing in the period of seven month, have been searched with situation analyse. Again at this last part, the search model has been made by ?search-strategic marketing mix? which is called marketing management process by Philip Kotler and the variables as the customer fidelity, the crosswise sales, the new customer winning which makes the circle. At Eskisehir department of the bank, by realizing half participation technic with personal credits marketing officer, has been tried to reach the feed-back of activities in the seven monthed process.