Sigorta sektörü, fon yaratma kapasitesi ve sermaye piyasasına etkisi: Türkiye'deki durum
Insurance sector, fund creating capacity and its effect on the capital market: The situation in Turkey
  1. Tez No: 215300
  2. Yazar: SAİD ALPAGUT ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. M. KEMALETTİN ÇONKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
İnsanoğlu varolduğundan bu yana gerek doğal afetlere gerekse teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkması muhtemel risklere karşı önceden önlem alma ihtiyacı duymuş ve bu riskleri güvence altına almak istemiştir. Sigorta kavramının temelinde, risklerle dolu bir dünyada yaşayan insanların nasıl gerçekleşeceği ve ne zaman ortaya çıkacağı bilinmeyen risklerin yol açacağı zararların giderilmesi amacıyla riskin oluşmasından önce bazı tedbirler alma gereği yatmaktadır. Sigorta şirketleri bir yandan ortaya çıkması muhtemel risklerin mali sonuçlarını bir topluluk arasında dağıtarak sigortalılar veya sigorta ettirenlere riske karşı koruma sağlamakta, diğer yandan hayat dışı sigortalarla kısa ve orta, hayat sigortaları ile uzun vadeli fon yaratarak yatırımların finansmanı için önemli bir potansiyel oluşturmaktadırlar. Bu çalışmada, sigorta sektörü, fon yaratma kapasitesi, sektörün sermaye piyasasına etkisi ve ülkemizdeki durum ele alınmaktadır. Gelişmiş ülkelerde uzun vadeli fon yaratma kapasitesine sahip olan hayat sigortalarında yaratılan fonların, kısa ve orta vadeli fon yaratma kapasitesine sahip hayat dışı sigortalara nazaran daha fazla olduğu görülmektedir. Bu nedenle, gelişmiş ülkelerde sigorta sektörü sermaye piyasalarının vazgeçilmez unsurları arasında yer almaktadır. Türk sigorta sektörünün fon yaratma kapasitesinin, gerek ülkemizde fon yaratan diğer finansal kurumlarla gerekse gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında düşük olduğu görülmektedir. Gelişmiş ülkelerin aksine ülkemizde, sermaye piyasasına aktarılabilecek uzun vadeli fon yaratma kapasitesinin bir göstergesi olan hayat sigortalarında yaratılan fonların, hayat dışı sigortalara nazaran daha az olması nedeniyle ülkemizde sigorta sektörü ülkemiz sermaye piyasasında etkin bir role sahip değildir.
Özet (Çeviri)
Humankind has needed to take some precautions against natural disasters and the risks that may occur due to the technological developments and wanted to take these risks under his control from the very beginning. In the base of the concept of insurance lies the necessity of taking some precautions to eliminate the harmful effects of the risks on people living in a world full of risks that cannot be known when and how to occur. From one hand the insurance companies have been providing a kind of protection for insured or insuring persons against risks by distributing the financial results of them that are probable to occur, on the other hand they have been creating an important potential for the financment of investments by creating short-term or middle-term funds with the non-life insurances and long-term funds with the life insurances. In this study the insurance sector, the capacity of creating funds, the effect of the sector on the capital market and the situation in our country has been examined. It is seen that the created funds in the life insurances having the capacity of creating long-term funds in developed countries are more than the non-life insurances having the capacity of creating short and middle-term funds. Therefore, the insurance sector in developed countries is among the elements of the capital market that cannot be given up. It is seen that the fund creating capacity of the Turkish insurance sector is insufficient when compared with the other organizations in our country creating funds and with the developed countries. Contrary to the developed countries, the insurance sector in our country has not an effective role on the capital market for the funds that have been created in the life insurances and are the indicator of the capacity of creating long-term funds transferable to the capital market are less than the non-life insurances.