Durumluluk -süreklilik kaygı düzeyi ile algılanan stres, kontrol düzeyi ve stresle başaçıkma stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination the relation between the level of conditional-permanent anxiety and the perceived stress;Level of control, strategies to deal with stree
  1. Tez No: 215299
  2. Yazar: HÜLYA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. YAŞAR ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, eğitim fakültesi üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerindedurumluluk-süreklilik kaygı düzeyleri ile algılanan stres düzeyi, kontrol algısı vestresle başaçıkma stratejileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıylagerçekleştirilmiştir.Araştırma, 2005?2006 öğretim yılında Ankara'da Gazi Üniversitesi EğitimFakültesi üçüncü ve dördüncü sınıf Yabancı Diller (İngilizce, Almanca, Fransızca veArapça Öğretmenliği), sınıf öğretmenliği, Resim-İş öğretmenliği ve PsikolojikDanışma ve Rehberlik programında okuyan 255 kız, 155 erkek olmak üzere toplam360 öğrenci üzerinde yapılmıştır.Araştırmada, eğitim fakültesi üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin stresdüzeyleri Özbay ve Palancı (2003) tarafından geliştirilen ?Algılanan Stres DüzeyiÖlçeği?, kontrol düzeyleri Özbay ve Palancı (1999) tarafından geliştirilen ?KontrolDeğerlendirme Ölçeği?, kaygı düzeyleri Spielberg ve arkadaşları (1970) tarafındangeliştirilen ?Durumluluk-Süreklilik Kaygı Envanteri? ve stresle başaçıkma stratejileriÖzbay ve Şahin (1997) tarafından geliştirilen ?Stresle Başaçıkma TutumlarıEnvanteri? ile ölçülmüştür.Araştırmada, öğrencilerin durumluluk-süreklilik kaygı düzeylerini bağımsızdeğişkenlerin (cinsiyet, bölüm, sınıf, stres ve kontrol düzeyi ile stresle başaçıkmastratejileri) yordayıp yordamadığı ?Çok Yönlü Hiyerarşik Regresyon Analizi?tekniği ile incelenmiştir. Araştırmada hipotezler 0.05 düzeyinde test edilmiştir.Araştırmada, durumluluk-süreklilik kaygı değişkenleri üzerinde cinsiyet,bölüm ve sınıf değişkenlerinin 0.05 düzeyinde önemli yordayıcı olmadıkları; stres vekontrol değişkenlerinin anlamlı düzeyde yordayıcı oldukları bulunmuştur. Streslebaşaçıkma stratejilerinin de önemli birer yordayıcı oldukları; aktif planlama, dışyardım arama ve kaçma-soyutlama (duygusal-eylemsel) stratejilerinin yordayıcıetkilerinin olduğu bulunmuştur. Kabul-bilişsel yeniden yapılandırma stratejisinin0.05 düzeyinde önemli bir yordayıcı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research has been realized to examine the relation between the level ofconditional-permanent anxiety and the perceived level of stress; control perception,strategies to deal with stress in the third and fourth grade students in the Faculty ofEducation in Gazi University in 2005-2006.The research has been made on 255 female, 155 male; totally 360 studentswho attend to the third and fourth grade in the Departments of Foreign TeachingLanguages (English, German, French and Arabic Language Teaching), PrimarySchool Teaching, Art Teaching and Psychological Counseling and Guidance.In the research, the stress level of third and fourth grade students has beenmeasured by ?The Scale of Perceived Level of Stress? developed by Özbay andPalancı (2003), their control level has been measured by ?The Scale of Evaluatingthe Control? developed by Özbay and Palancı (1999), their level of anxiety has beenmeasured by ?Conditional-Permanent Anxiety Inventory? developed by Spielberg(1970) and their strategies to deal with stress have been measured by ?The Inventoryof the Attitudes in Dealing with Stress? developed by Özbay and Şahin (1997).In the research, whether the level of conditional-permanent anxiety is affectedby the independent variables (gender, department, grade, stress, level of control andstrategies to deal with stress) or not has been examined by the technique of ?Multi-Dimensional Hierarchical Regression Analysis?. The hypothesizes have been testedin 0.05 level.In the research, it has been found that gender, department and grade variablesdo not have much affect on the conditional-permanent anxiety variables in 0.05 level,but stress and control variables do importantly. The strategies of dealing with stresshave also important effect. It has been found that and active planning, seeking forexternal help and escaping-abstracting (emotional-operational) strategies are alsoeffective. It has been seen that the strategies of recognitivite-cognitive restructuringis not an important effect in 0.05 level.