Türkiye'de gençlere uygulanan elektrogitar öğretimine yapılan genel yaklaşımlar
General approaches in electic guitar isructions ofTurkish youth
- Tez No: 215343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de üniversitelerde ve özel ders kapsamındauygulanan elektrogitar öğretim etkinliklerini saptayarak, elde edilenbulgulardan Türkiye'deki elektrogitar öğretimini geliştirecek sonuçlarçıkarmak amacıyla yapılmıştır.Betimsel bir çalışma niteliğinde olan bu araştırmada ilk olarak belgeseltarama yoluyla, elektrogitarın bir çalgı olarak gelişimi, yapısal ve tınısalözellikleri, başlıca ekipmanları, duruş ve tutuş biçimleri, elektrogitaröğretiminde kullanılan yurtiçi kaynaklı metod-kaynak kitaplar ve üniversitedüzeyinde uygulanmakta olan elektrogitar programı ortaya konmuş, BilgiÜniversitesi Müzik Bölümü'nde elektrogitar öğretimi yapan öğretimelemanlarına, Ankara İli'nde özel ders kapsamında elektrogitar öğretimi yapanbir kısım profesyonel elektrogitar öğreticisine ve bu iki grubun öğrencilerineelektrogitar öğretimi ile ilgili mülakat uygulaması yapılmıştır.Araştırmanın sonucunda, Türkiye'de üniversitelerde ve özel derskapsamında uygulanan elektrogitar öğretim etkinlikleri temel yaklaşımlaraçısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was done in order to develope insrtuctions used in electricguitar lessons at Turkish Universities and private lessons.At first scanning literature was done, this contains the electric guitar?sdevelopement as instrument, its structural and resonativ structure, its mainequipement, main auditory and visual vechicles and the program which is usedin universities and private lessons. After that interview has done withProfessional teachers from Bilgi University, private teachers and their students.At the end of the research instructions used in electric guitar lessons atTurkish Universities and private lessons was determined.