Eğitimde benchmarkıng (kıyaslama) uygulamalarına yönetici ve öğretmenlerin katılım ve benimseme düzeyleri
The participation and the perception level of Benchmarking practices teachers and administators in education
  1. Tez No: 215342
  2. Yazar: ZEYNEP BİLGE AY (BAĞÇECİK)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim organizasyonlarındaki kıyaslama(benchmarking) uygulamalarına yönetici ve öğretmenlerin katılım düzeylerininbelirlenmesidir. Bu amaçla, lise ve ilköğretim okullarındaki yönetici veöğretmenlerin görüşleri alınarak incelenmiştir.Araştırma, tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmadaveri toplama aracı olarak kıyaslama uygulamalarına yönetici ve öğretmenlerinkatılım düzeyleri belirlemeye yönelik, beşli likert tipinde 38 maddeden oluşan birölçek kullanılmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafındangeliştirilen ölçek, toplam kalite yönetimi çalışmaları, kıyaslama çalışmaları, modelalma, kıyaslama engelleri, kıyaslamanın algılanışı, olmak üzere toplam beş boyuttanoluşmaktadır.Araştırmanın evreni, Araştırmanın evreni Eskişehir il merkezinde bulunanilköğretim okulları ve liselerdeki öğretmen ve yöneticilerden oluşmaktadır.Araştırmanın örneklemini, Eskişehir ili merkezinde random yöntemiyle seçilen 7ilköğretim okulunda ve 7 lisede görev yapan 391 yönetici ve öğretmenlerdenoluşturmaktadır.Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde frekans, yüzde, aritmetikortalama, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve tukey-HSD testi kullanılmıştır.Farklılıkların anlamlılığının sınanmasında anlamlılık düzeyi ? = .05 olarak kabuledilmiştir.Sonuç olarak, ilköğretim okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin,liselerde çalışan yönetici ve öğretmenlere göre kıyaslama çalışmalarına daha olumluyaklaştıkları söylenebilir. Kıyaslama çalışmalarına yüksek okul mezunlarının dahaolumlu baktığı görülürken, yüksek lisans mezunlarının olumsuz baktığı yapılanaraştırmada gözlemlenmiştir. Kıdeme göre anlamlı bir farklılaşma olmadığıbelirlenmiştir. Cinsiyete göre kıyaslama çalışmalarına kadınların erkeklerden dahaolumlu baktığı söylenebilir. Görev türüne göre kıyaslama çalışmalarına yöneticileriiidaha olumlu yaklaşmaktadırlar. Kıyaslama engelleri boyutunda ?En iyi? olmayolunda yapılacak kıyaslama çalışmalarının önündeki en büyük engellerden birininmali kaynak yetersizliğinin ifade edilmesi beklenirken bunun aksine mali kaynakyetersizliğinin en iyi olma yolunda çok önemli bir engel olmadığı görülmüştür. Bukonudaki en büyük engelin çalışanların yaklaşımları olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the participation levels of the teachersand administrators in benchmarking practices in educational organizations. For thispurpose the subject is examined by regarding the views of the teachers andadministrators in primary education and high schools.The research is a descriptive study in which the scanning method is used. Inthe study in order to obtain the data a 38-item 5-likert scale has been used to find outthe participation levels of the teachers and administrators in benchmarkingpractices. The scale which is prepared by the guidance of the experts consists of fivedimensions which are Total Quality Management studies, benchmarking studies,marking model, obstacles of benchmarking, perception of benchmarkingThe subjects of the study are the administrators and teachers of the primaryeducation and high schools in the centre of Eskişehir province. These 391administrators and teachers have been chosen randomly from seven primaryeducation and seven high schools.In the statistical analysis of the data frequency, percentage, arithmetical mean,t-test, Kruskal Wallis test, one sided variaton analysis and tukey HSD tests have beenused.Eventually, it can be said that the administrators and teachers in the primaryeducation schools are more positive about benchmarking studies than theadministrators and teachers in high schools. It is observed that the ones graduatedfrom higher education are more positive about benchmarking studies than the oneswho have master degree. It is determined that there has not been a meaningfuldifference according to sexuality, seniority and task type. It is declared that thebiggest obstacle of being for the best one studies is the attitudes of employees asexpected lack of financial resources.