Analysis of the last 15 years of trade between Turkey and Iran and finding the potential areas for trade, 1976-1990
- Tez No: 21542
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇAPOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 1992
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET IRAN ve TÜRKİYE ARASINDA SON 15 YILDA YAPILAN TİCARETİN ANALİZİ ve POTANSİYEL ALANLARI BULMAK Far had Zehtabfard M. B. A Super vi sor : Doç. Dr. Gök han ÇapoğT u Mayı s " 1 992 Bu çalışmanın amacı Türkiye ve İran arasında son 15 yılda yapılan ticareti analiz etmek ve potansiyel alanları bulmaktır. Her iki ülkenin genel ekonomik durumu inceledikten sonra, her ülkenin diğer ülkedeki dış ticaretindeki payı bakılacak ve son yıllardaki değişiklikler analiz edilecektir. Bir sonraki aşamada bütün ithalat ve İhracattaki maddeler detaylarıyla analiz edilecekler ve potansiyel maddeler bulunacaktır. En son aşamada her iki ülkenin politik ve ekomomik gör üşl er i anal i z edi 1 ecek tir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF THE LAST 15 YEARS OF TRADE BETWEEN TURKEY AND IRAN AND FINDING THE POTENTIAL AREAS FOR TRADE, 1976-1990 By:Farhad ZEHTABFARD MBA In Management Supervisor : Assoc. Prof. Gökhan CAPOGLU May, 1992 This study basically aims at analyzing the last 15 years of trade between Turkey and Iran and finding the potential areas of increase in trade. After looking at the general economic situation of each country and looking at the history of trade between the two countries, the share of each country in the total trade of the other country is analyzed to find the variations during the past years. The next step is the analysis of the composition of trade among the two countries to find the potential areas of increase in trade of each item. Finally both the political and economic views of the countries are analyzed to see their inclination towards expanding the economic relations.