The Right to be informed A consumerism issue: Study on Romanian consumers of cosmetics
- Tez No: 21541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ GER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, genelde tüketicinin korunmasının önemi ve özellikle de tüketicinin bilgilendirilme hakkının korunması konusunda yapılmıştır. Tüketicilerin bilgilendirilme düzeyleri ve gereksinimleri hakkında kozmetik ve bakım ürünleri kullanan bir grup Romen tüketici ve, kozmetik ve bakım ürünleri üreticisi ve dağıtıcısı iki şirketin yetkilileri ile görüşülmüştür. Araştırmanın kapsamında yer alan ikinci bir konu, Romanya'daki değişimlerle birlikte, Romen tüketicilerin tüketim davranışlarındaki meydana gelen değişmelerdir.Sonuçlar, Romen kozmetik ve bakım ürünleri tüketicilerinin yetersiz ve eksik bilgilendirildiklerini, bu konuda daha fazla ve kapsamlı bilgiye ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Diğer ihtiyaç duyulan bir konu da, tüketicinin korunması yönünde, üretim ve dağıtım şirketleri ile tüketici korunmasında rol oynayabilecek dernek veya diğer grupların faaliyete geçmeleridir.Zorunlu veya lüks olarak görülen, arzulanan veya hali hazırda yapılan tüketim incelendiğinde, tüketim kalemlerinin yapısı tek tek bakıldığında değiştiği halde, istenilen ve tüketilen ürünlerinin miktarında, ve zorunlu ve lüks tüketim Dİarak görülen davranışlarda fazla değişim olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the importance of consumerism in general and of consumer protection through the right to information, in particular. A sample of Romanian consumers of cosmetics and grooming products and two companies - a produeer of cosmetics and a distribütör of cosmetics are interviewed to address this issue. A secondary issue explored is the transformations in the Romanian environment along with an attempt to explore the changes in eonsumption patterns of the Romanian consumers.The results showed that at present the information provided for the Romanian consumers of cosmetics and grooming products is insufficient and incoırıplete and there is an acute need for • more and detailed information. There is also a need for consumerprotection activities on behalf of the producing and distributing firms and on behalf of outside consumer protection agencies. Further, overall changes of the average number of items and consumption activities perceived as necessities, luxuries, and eonsumed and wanted are not significant although perceptions of items alone have changed.Key v?ords: consumerism, right to information, information needs, cosmetics, grooming products, consumption patterns.