Osmanlı donanmasında yabancı müşavirlerin etkileri (18 ve 19. yüzyıllar)
The effects of foreign advisors in the Ottoman Navy (18 and 19th centuries)
  1. Tez No: 215474
  2. Yazar: SELMAN SOYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
18. yy. başlarındaki savaşlar Osmanlıların Avrupalı devletlerin askerî üstünlüğünü kabul etmesiyle sonuçlanmış ve bu tarihten itibaren ordu ve donanmanın ıslahı için biz dizi faaliyet içine giren devlet, yabancı şahısları kullanarak askerî sınıfları ıslah etmeye başlamıştır. 19. yüzyıla gelindiğinde yabancıların ordu ve donanmada daha sık kullanılmaya başladığını görürüz. Elinizdeki bu çalışma 18 ve 19. yüzyıllarda Osmanlı donanmasını ıslah etmek için Batı'dan getirilen, donanmada uzman ve müşavir olarak istihdam edilen yabancıların etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Giriş bölümünde 18. yüzyılda ve 19. yüzyılın ilk yıllarında gelen uzmanların faaliyetleri gözden geçirilmiştir. Tezin ilk bölümünde donanmanın modernleşme teşebbüsleri sırasında getirilen ilk yabancı müşavirler olan iki İngiliz deniz subayının faaliyetleri incelenmiştir. İkinci bölümde zırhlı ve torpido kullanımının yaygınlaştığı sıralarda donanmada istihdam edilen yine İngiliz iki müşavirin etkileri, üçüncü bölümde ise Alman donanmasından getirilen iki deniz subayının Osmanlı bahriyesi için yaptıkları faaliyetler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The wars at the beginning of the 18th century ended up with the acceptation of the Ottomans of the Europeans? superiority; and from that time on the state, which took many actions to reform the army and the navy, started to restore the military classes using the foreigners. In the 19th century one sees that the foreigners were used more frequently. This piece in your hands aims to study the effects of those foreigners who were brought from the West and employed in the army and the navy as experts and advisers. In the opening section the activities of the experts that came in the first half of the 18th and 19th centuries were analyzed. In the first part the activities of the two English officers that were the first advisers and were brought during the modernization attempts of the navy were discussed. In the second part the effects of the two English advisers that were employed in the navy during the pervasion of the usage of torpedoes and armors, and in the third part the activities of the two German origin officers that were done for the Ottoman navy handled.