Kütüphane ve bilgi merkezlerinde insan kaynakları yönetimi: Performans değerlendirme sistemleri ve koç üniversitesi kütüphanesi örneği
Human resources management in libraries and information centers: Performance evaluation systems and Koc University library
- Tez No: 215473
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÜSTÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Documentation and Information
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Çalışmanın amacı; kütüphane ve bilgi merkezlerinde insan kaynakları yönetiminin işlevlerinin neler olduğunu saptamak, kütüphane çalışanlarının mesleki gelişimine ve kariyer planlamalarına da büyük katkısı bulunan performans değerlendirme çalışmalarının insan kaynakları yönetiminin diğer işlevleri arasında en önemli işlev olduğunu kanıtlamak ve performans değerlendirme çalışmalarına yönelik bilgilerden yararlanarak bir örnek oluşturmaktır.Araştırma, pek çok kütüphane yöneticisinin ve onların da üstündeki yöneticilerinin ihmal ettiği performans değerlendirme programı üzerine odaklanmıştır. Anket sonuçları bu iddiamızı haklı çıkarmış ve pek çok vakıf üniversitesinin insan kaynakları yönetimi açısından oldukça önemli olan bu konuya kendi kütüphanelerinde yer vermediklerini göstermiştir. Bunun başlıca nedeni, kütüphanelerde profesyonel kütüphanecilerin çalıştırılmıyor olmasıdır. Ayrıca pek çok kütüphanede günlük işleri arzu edilen düzeyde ve etkili bir biçimde yürütecek yeterli sayıda çalışan dahi yoktur. Bu nedenlerden dolayı, uluslararası standartlara uygun olarak insan kaynakları yönetimi çalışmalarını sürdüren Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi alanındaki en iyi örneklerden biri olarak seçilmiştir.Konuyla ilgili çalışmalara örnek olması açısından Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi'nde insan kaynakları yönetimi ve performans değerlendirme programıyla ilgili olarak yürütülen çalışmalar örnekleriyle açıklanmıştır. Ayrıca 29 vakıf üniversitesi kütüphanesine performans değerlendirme programları hakkında uygulanan anket sonuçları incelenip, değerlendirmesi son bölümde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the functions of human resources management in libraries and information centers; to prove that performance evaluation studies, which contribute significantly to the professional development and career planning of library staff, constitute one of the major functions of human resources management; and to present a model on the basis of the information provided by performance evaluation studies.The main focus was on the performance evaluation management as it is the area neglected by most of the library managers and their administrators. The survey results supported our argument and showed us that the most of the foundation universities have not applied this very important personnel issue at their libraries. The main reason must be the lack of professional staff employed in libraries. Also some of them even do not have enough staff to run the daily library tasks efficiently and effectively. Because of these reasons, Koç University Library was chosen as one of the best examples in its area dealing with most of the human resources issues according to the international standards.As a case study, the human resources management and performance evaluation program run at the Suna Kıraç Library of Koç University were elaborated with some examples. Also, the results of the survey conducted with 29 foundation university libraries about the performance evaluation program were analyzed and given in the last chapter.