Davranışsal finans ve İMKB hisse senedi getirileri
Behavioral finance and stock returns at İstanbul
  1. Tez No: 215475
  2. Yazar: HÜSEYİN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Davranıssal finans, rasyonelligin sınırlı oldugu modeller kullanarak bazı finansalfenomenlerin daha iyi açıklanabilecegini savunmaktadır. Davranıssal finansın finansteorisine temel katkısı, insanların belirsizlik altında nasıl karar verdigini, kararlarınıetkileyen psikolojik faktörlerin neler oldugunu açıklamak; temel risk, irrasyonel yatırımcıriski ve uygulama maliyetlerinin arbitrajı sınırlandırdıgını ve sınırlı arbitraj nedeniylepiyasaların etkin olmayabilecegini göstermek olmustur. Davranıssal finans, piyasalardakifiyatlamanın rasyonel olmadıgını gösteren kanıtların temelini, yatırımcıların kararlarınıetkileyen çesitli psikolojik faktörlerin olusturdugunu öne sürmektedir. stanbul MenkulKıymetler Borsası'nda islem gören hisse senetleri için yapılan çalısmada, piyasa degeridüsük sirketlerin ve defter degeri/piyasa degeri oranı yüksek sirketlerin hisse senedigetirilerinin, digerlerinden daha yüksek çıkması ve getiriler arasındaki farkın, risk faktörüile açıklanamamıs olması, yatırımcıların rasyonel yatırım kararları vermek yerinepsikolojik faktörlerin etkisinde kalarak yatırım kararları verdigini iddia eden davranıssalfinansın savının, stanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda islem yapan yatırımcılar için degeçerli olabilecegini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Behavioral finance is defending the idea that, some financial phenomena can beexplained better by using limited rational models. The contributions of behavioral financeto the financial theory are: How people make their decisions under uncertain conditions?What are the psychological factors effecting their decisions? And to inform that becauseof fundamental risk, noise trader risk, and implementation costs the arbitrage is limitedso the markets are not effective. Behavioral finance is putting forward, the main reasonsthat the reason of the pricing in the markets are not rational is the proof of the fact thatinvestors? decisions are effected from psychological factors. In the study of the stockreturns at Istanbul Stock Exchange; returns of small market capitalization stocks andreturns of big book-to-market ratio stocks are higher than the others. These could not beexplained with risk factors. This study confirms that the claim of behavioral finance(decisions are made with psychological factors not with rational thought) can be valid forthe investors at Istanbul Stock Exchange.