Malzeme ihtiyaç planlama sistemi ve otomotiv sektöründe bir uygulama
Material requirement planning system and an application in the automotive industry
  1. Tez No: 215528
  2. Yazar: EBRU URAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Malzeme htiyaç Planlama Sistemi, planlanan üretimi ve sevkiyatıgerçeklestirebilmek için malzemelerin firmaya zamanında gelmesini ve üretiminzamanında bitirilmesini, sistemde mümkün en az miktarda stok bulundurulmasınısaglamak, üretim, sevkiyat ve satınalma faaliyetlerini planlamak gibi amaçlarıgerçeklestirmek için kullanılan üretim planlamasının destek alt sistemlerinden biridir.Malzeme htiyaç Planlaması'nın etkinliginin ve avantajlarının incelendigi buçalısmada, Malzeme htiyaç Planlama konusu tümdengelimci bir metodla elealınmıstır. Konunun bes bölümde incelendigi çalısmada, isletmelerin degisime ayakuydurabilmeleri için kullandıkları yönetim ve üretim sistemleri, isletmelerdeki üretimplanlama faaliyetleri, stok yönetimi, malzeme ihtiyaç planlama sistemi ve songelismeler üzerinde durulmustur. Otomotiv sektöründe yapılan uygulamada,arastırmanın yöntemi örnek olay monografisidir.Bu çalısmayla, olusturulması uzun ve maliyetli bir süreci gerektiren, üstyönetimin destegiyle birlikte gelistirilebilen Malzeme htiyaç Planlama Sistemi'nin,isletmelerin yogun rekabet ortamında ayakta kalabilmelerinde önemli bir islevioldugu, hem bütçe hem de uzun dönem planlama çalısmalarında kullanılmasıylaetkili sonuçlar elde edildigi, stok yatırımlarını düsürmesi ve verimliligi arttırmasıaçılarından çok yararlı bulundugu ve disiplinli bir yaklasımı gerekli kıldıgısonuçlarına ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Material Requirement Planning System is one of the support sub systems ofProduction Planning which is used to realize; the arrivals of the materials to thefactory and finishing production on time for planned delivery, to have the leastinventory possible in hand, the planning of production, delivery and purchaseactivities.The effectivness and the advantages of the Material Requirement Planningare examined in this study, using a deductive method. In the study the subject isexamined in five sections including the production planning, stock control activities,the management and production methods of the company and recent developments.The method of the research in the automotive industry is the case study monography.With this study it is concluded that, material requirement planning that needsa long and costly process to be built and can be developed with the support of themanagement, has an important function in intensive competitive environment, byusing that both in budget and long term planning effective results can be obtained,found very useful decreasing the inventory investments and increasing theproductivity and requires a disciplined approach