Stratejik üretim yönetiminde imalat kaynaklarının planlanmasının önemi ve otomotiv sektöründe bir uygulama
The importance of material resources planning in strategic production management and an application in the automotive industry
- Tez No: 162580
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Globalleşmenin durdurulamaz bir hızla yayıldığı gönümüzde; hızlı tüketimin, her gün bir adım daha ilerleyen teknolojinin ve anlık değişimler gösteren uluslararası rekabet ortamının hüküm sürdüğü bir yapıda firmaların hayatta kalabilmeleri için ellerindeki tüm kaynakları en iyi sekilide kullanmaları gerekmektedir. Firmaların böyle bir ortamda başarıya ulaşmalarındaki en etkili silahlarından biri Üretim Kaynakları Planlaması (MRP II) sistemleridir. MRP II sistemi ile firmalar tüm kaynaklarını optimum düzeyde planlama ve yönetme yetkisine sahip olmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde MRP II sisteminin yapı taşı olan Malzeme İhtiyaç Planlaması 'nın (MRP) ortaya çıkışı ve gelişimi açıklanmış, İkinci bölümde MRP II' nin gelişim süreçleri, yapısı ve firmalara sağladığı yararları anlatılmıştır. Son bölümde ise MRP II sisteminin Türk otomotiv sektörünün önde gelen firmalarından birinde uygulaması, uygulama aşamasındaki aksaklıkları ve öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Companies need to utilize all of their resources, if they want to survive, in today's increasingly global economy, where rapid consumption, progressive technology, and dynamic international competition rule. In such an environment, one of the best businesses strategies is the Material Resource Planning (MRP) systems - and, particularly, MRP II. With the help of MRP II companies are able to plan and manage their resources in optimal levels. In the first portion of this academic investigation, MRP, the basis for MRP II, is explained by its timeline from conceptualization throughout development The second part illustrates and discusses MRP IPs evolution, composition, and beneficial implementation within the business structure. The final section consists of a case study involving a MRP II application into one of Turkey's leading automotive companies. This close-focus example details the problems of implementation and includes suggested solutions. VI