Taşlıcalı Yahyâ Bey Divânı'ndaki soyut kavramlar (kasîdeler-musammatlar-şehrengizler-gazeller-mukatta'lar)
Abstract conceptions in Taşlıcalı Yahya?s Divan
- Tez No: 215559
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET NUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Çalışmanın konusu olan divânın sahibi Taşlıcalı Yahya Bey, 16. yüzyılOsmanlı şiirinin önde gelen temsilcilerindendir. Kılıç ve kalem erbabı olarak tanınanYahyâ Bey ;bu asrın en başarılı mesnevi sanatkârı, aynı zamanda devrinin birincisınıf Divân Şâirleri arasında gösterilmektedir.Bu çalışmada önce Taşlıcalı Yahya Bey'in yaşadığı dönem ve edebiyathakkında bilgi verildikten sonra hayatı ve eserleri ile ilgili gerekli bilgilerverildi.Bunları yapmadaki amacım divândaki şiirleri incelerken hayatının ve yaşadığıdevrin şartlarını göz ardı etmemekti.Çünkü bazı beyitleri tahlil ederken gerçekten bubilgilerin bilinmesine ihtiyaç vardı.Giriş bölümünden sonra çalışmanın ana konusu olan soyut kavramlarincelenmiştir.Bu kavramlar alfabetik sıra ile beyitlerden örnekler de verilerekaçıklanmıştır.Tek tek ele alınan bu ifadeler daha sonra benzeyen ve benzetilenleregöre iki ayrı şekilde alfabetik olarak sıraya dizilmiştir.Çalışmanın son kısmında ise çalışmanın nasıl yapıldığına dair sonuç veyararlanılan eserlerin listesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taşlıcalı Yahya Bey , who is the owner of Divanand the subject of my projectis the one of the main represent of Otoman poatry.Yahya Bey who is known to have perfect talent for sward pencilis the mostsuccessful Mesnevi artist and also he is shown the first among the poets of the hiscontmporary.In his project, after giving the knowledge about the period of his life and theliterature, the necessary knowledge about his life and works has been presented. Myaim was not to ignore the conditions of his period because when analysing somecouplets, it clear that this knowledge was needed.After the introduction the abstract concept have been examined. Theseconcepts are also explained by giving examples from couplets in alphabetical order.The expressions that were handled one to one were arranged in a row in two waysaccording to thealphabetical order as these which are same and which are made same.At the and of project, the list of the Works which were made good we andthe result that shows how to done have been presented.