Emrî Dîvânı'nın Nazım bilgisi ve belâgat yönünden incelenmesi
Emrî?s Dîvân?s study of belagat and poetic knowledge
- Tez No: 215558
- Danışmanlar: PROF. DR. M. A. YEKTA SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Emrî Dîvânı'nın Nazım Bilgisi ve Belâgat Yönünden ncelenmesi? adlı butezimizde yasadıgı devrin edebiyat kıstasları çerçevesinde Emrî'nin siirleri incelenmistir.Böylece, belâgatin günümüz için de önem tasıyan yönlerini ve XVI.yüzyılın önemlisairlerinden olan Emrî'nin edebî kisiligini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Zira, Emrî'ninsiirleri devrinin tipik özelliklerini tasımakla birlikte farklı ve özgün bir yapıya da sahiptir.Edirneli bir sair olan Emrî (ö.983/1575) sadece muamma ve tarih düsürmedekihüneriyle degil, siir alanındaki ustalıgıyla da devrinin önemli sairleri arasındadır. Emrî,çagdaslarının aksine bir devlet adamının himayesine girmeyi tercih etmemis, kendi içinedönerek yokluk içinde bir hayatı tercih etmistir.Bes bölümden olusan bu çalısmanın birinci bölümünde Emrî Dîvânı'nda geçen nazımsekilleri incelenmistir. kinci Bölümde siirlerin vezin, kâfiye redif özellikleri tespit edilmistir.Üçüncü ve dördüncü bölümde, belâgat ilminin beyân ve bedîi kısmını olusturan sanatlarbakımından siirler ele alınmıstır. Son bölüm ise üslûp özelliklerini ele almaktadır
Özet (Çeviri)
In this thesis, titled ?Emrî?s Dîvân?s study of belagat and poetic knowledge? Emrî?spoets are analysed according to the literary criterias of his period. So it is aimed to show thatboth belâgat?s current important issues and Emrî?s poetic character as a master inXVI.century. Owing to the fact that Emrî?s poems have high aesthetical value, it chosen forthis analyzing.Emrî (died in 983/1575) was borning Edirne was skillful poet, so that he ismentioned among to important poet in his age. Although other poets are under the protectionof statesmen he refused it; and chosed extreme powerty during his life. This thesis consist of5 parts. In the first parts the characteristics of Emrî?s all poety?s are analysed. n the secondpart, his poetry are analysed according to meter, rhyme, and it?s problems. In the 3.and 4.parts, the examples about belâgat, beyan- bedîi are given and investigated. In the last part ofthe theses, poet?s style features are studied.