Şamanizm ve Can Göknil'in yapıtlarındaki izdüşümleri
Shamanism and the reflection of the shamanist elements in Can Göknil?s paintings
- Tez No: 215566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHRE İNDİRKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı'ndayapılan bu çalışmada, İslam öncesi Türk kültürünü besleyen ve bugün de kültürümüzdeizlerini gördüğümüz Şamanizm incelenmiş, Şamanizm'i araştıran ve görselleştiren birsanatçı olan Can GÖKNİL'in yapıtları içerdikleri Şamanist öğeler açısındandeğerlendirilmiş ve sanatçının çağdaş Türk resim sanatına katkıları belirlenmiştir. CanGÖKNİL'in resimlerindeki Şamanist öğelerin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla tezin ilkbölümünde Şamanizm'in temel ilkeleri, kozmogonisi ve Şaman'ın kimliği anlatılmıştır.Tezin ikinci bölümünde ise Türklerde Şamanizm'in tarihçesi ele alınmıştır. Tezin üçüncübölümünde, Can GÖKNİL'in resim anlayışı üzerinde durulmuştur. Sanatçının araştırmacıkişiliği, Türk mitolojisi hakkındaki kapsamlı bilgisi ve izlediği yaratma süreci hakkında dahaiyi fikir sahibi olabilmek amacıyla kendisiyle söyleşiler yapılmış, sergi katalogları, gazetehaberleri, kendi yazdığı yazılar ve hakkında yazılan yazılar, sanatçının kişisel web-sayfasıincelenmiştir. Bu kaynakların da yardımıyla sanatçının resimlerindeki Şamanist izdüşümlerindaha iyi tanınması ve değerlendirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Shamanism and the reflection of the Shamanist elements inCan GÖKNİL?s paintings have been examined. In the first part of the thesis I haveevaluated the main principles and the cosmogony of Shamanism as well as the maincharacteristics of Shaman. In the second part of the thesis, I have evaluatedShamanism in Turkic history before Islam. In the third part, I have evaluated theartist?s approach to Shamanism and the Shamanist elements in her paintings. Theinterview with the artist, her own articles and the articles about her, the articles in herown web-site, exposition catalogues and news were studied and investigatedthoroughly in order to have better understanding about her inquiring personality, hercompetent knowledge of the Turkic mithology and her creation process. In the lightof the information obtained from these sources, the study aims to introduce andevaluate the Shamanist elements in the artist?s paintings and the artist?s contributionto the Turkish culture.