İstanbul'da Peribleptos Manastırı ve Surp Kevork Kilisesi
The Monastery of Periblestosin İstanbul and Saint George Church
  1. Tez No: 215565
  2. Yazar: MARAL EBEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. T. ENGİN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Orta Bizans döneminde insa edilen stanbul'daki Peribleptos Manastırı, manastırcılıkkurumu için tarihi ve mimarisiyle önemli bir yapı niteligi tasımaktadır. Bu yapı duvar teknigibakımından kendi türü içersinde stanbul'daki en erken örnegi olması ile dikkatleri üzerindetoplar. Yapıdan günümüze kalan sadece bir altyapıdır ancak manastırcılıgın ve manastırkurumunun düzeni bakımından bizleri aydınlatmaktadır. Daha sonra, stanbul'un fethiyleErmenilerin mülkiyetine geçen yapı, II. Mehmed'in Anadolu'nun degisik sehirlerinden getirdigiErmeni ailelerin Samatya'ya yerlesmeleri ve stanbul Patrikliliginin temellerinin buradaatılmasıyla bir patriklik makamına dönüsmüstür. Bugün ise hala eski görkemi ile ayakta olanyapı patriklik makamı olma niteligini yitirmis olsa da Ermeniler için oldukça önemli kiliselerdenbiri olma özelligini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The Peripleptos monastery which was constructed in the period of the middlebyzantry is edifice for the arrogance of monastery. This building with its history andarchitectural is very significant and also the technique of the walls which is the first model inits kind in Istanbul gets attention on itself. As a remainder, today only the infrastructure leftbehind. But it illuminates us about the arrangements of the monastery and the arrogance ofmonastery. After the conquest of Istanbul,II Mehmet brought Armenian families from thedifferent Anatolia cities to Samatya and the ownership of the building was given toArmenians. So as a result the building became a patriarchate base. Today,although it lost itsthe patriarchate base quality,it still glorius and it is still one of the most important church forthe Armenians.