Yahya Kemal Beyatlı'nın ?edebiyata dair? adlı eserinde kelime grupları ve bunların cümle içindeki fonksiyonları
In Yahya Kemal?s work ?about literature? word groups and their functions in sentences
  1. Tez No: 215586
  2. Yazar: MEHMET SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN TABAKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 425
Özet
Bu çalışma Yahya Kemal Beyatlı'nın ?Edebiyata Dair? adlı eserinin ilk105 sayfasında yer alan kelime gruplarının incelenmesine dayanmaktadır. TürkiyeTürkçesinde bulunan kelime gruplarının genel bir tespitini yapmak, bu grupları adıgeçen eserde incelemek ve incelenen kelime gruplarının cümle içindekifonksiyonlarını belirlemek için hazırlanan bu çalışma ile Türk Edebiyatının dili çokdikkatli ve sanatlı bir şekilde kullanan en büyük şairlerinden birinin kelime grubukadrosu ve cümle tipi ortaya konmaya çalışılmış ve aynı zamanda Türk Diligramerciliğinin üzerinde en fazla tartışma konusu yaratılan bir meselesininçözümüne katkı sağlanması hedef alınmıştır.Bu çalışma hazırlanırken önce Türkiye Türkçesinde bu konu hakkındaaraştırma yapan gramercilerin eserleri incelenmiş ve kelime gruplarınınadlandırılmasında en çok kullanılan terimler esas alınmıştır. Daha sonra eserdekicümleler tek tek ele alınarak tahlilleri yapılmış ve bu cümlelerdeki kelime gruplarıtespit edilmiştir. Son olarak eserde kullanılan kelime gruplarının sayısı ortayakonmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is based on the research of word groups which appear in the first105 pages of the work ,?About Literature? Yahya Kemal Beyatlı. It is firstly aimed toreveal the sentence type and word group list of one of the outstanding poets ofTurkish Literature who uses language very carefully and metaphorically andsecondly it is targeted to contribute solving one of the most controversial issues ofTurkish Language Grammar with this sutdy which is prepared to make a generalidentification of word groups in Turkey?s Turkish, and to state the functions ofexamined word groups in sentences.While preparing the study, The works of the grammarians on this subjectwere initially examined and the most used items to name the word groups were paidattention. Later, the sentences in the work of Yahya Kemal Beyatlı were analysedand the word groups were stated. Finally, the number of the word groups in thementioned work and their deviation according to the parts of sentences were broughtup.