S.a. Yesenin'in şiirlerinde doğa kavramı
The concept ofnature in S.A. Esenin?s poetry
- Tez No: 215585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAOL BEHRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmamızda XX. yüzyılın Rus ve dünya edebiyatında önemli bir yeri olanSergey Aleksandroviç Yesenin'in şiirlerinde doğa olgusu incelenmiştir. Şairinşiirlerinde doğa felsefesinin gelişimi, tarihsel inceleme yöntemi, şiirlerindeki doğaimgeleri ise analiz yöntemi kullanılarak incelenmeye çalışılmıştır. Gerektiği yerlerdekarşılaştırmalı yöntemden de yararlanılmıştır.Amacımız Yesenin'in şiirlerinde doğa olgusunu incelemenin yanında hemYesenin'i Türk okuyucusuna tanıtmak, hem de Yesenin bağlamında XX. yüzyıl Rusşiir sanatının gelişimine, geçirdiği evrelere de kısaca ışık tutmaktır. Çalışmamızıntemel konusu şiir olduğundan, anlam ve akıcılığın bozulmaması dikkate alınarakşiirler, Rusça orijinalleri kullanılarak incelenmiştir. Gerekli görülen yerlerde şiirlerinTürkçe anlamları açıklanmış, Türkçe'de yayımlanmış çeviriler ise okuyucununşiirleri daha iyi kavrayabilmesi için ayrı bir bölümde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
We examined the concept of nature in Sergei Aleksandrovich Esenin who has aprominent place both in Russian and in the world literature of XX. Century. Theevolution of philosophy of nature, historical examination technique, nature images inhis poems have been tried to scrutinise by using analysis technique. When needed,comparison techniques have been applied.The aim of this thesis, on the one hand, is to analyse the concept of nature inEsenin poems, on the other hand, is to shed some light on the Russian poetic art?sevolution with regards to Esenin.Since the main subject of this study concerns poems, the poems have been usedfrom their originals in Russian, considering not to change the meaning, nor tointerfere with the influence. As it requires, the poems have been explained inTurkish, formally translated poems have been placed in a separate chapter for thereader to better understand and grasp the issue.