Yeniden yapılanma sürecinde liman işletmelerinde insan kaynakları yönetimi işlevinin organizasyonu ve bir örnek olay
Human resources management and organization of harbor enterprises in the business reengineering process and a case study
  1. Tez No: 215587
  2. Yazar: BURCU ÖZGE ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ADAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Dünyada küreselleşmeye bağlı olarak yaşanan değişim ihtiyacının hizmetsektöründe de kendini gösterdiği, bu sektörde faaliyet gösteren liman işletmelerininde değişen teknolojik, ekonomik, politik ve sosyal koşullara bağlı olarak yenidenyapılanma yoluna gittikleri görülmektedir. Bu çalışmada, yeniden yapılanmakapsamında tüm işletme fonksiyonlarının tek tek ele alındığı görüşüne dayanarak, bufonksiyonlardan sadece insan kaynakları yönetimi fonksiyonları üzerineodaklanılmış, bir liman işletmesinde yapılan uygulama ile insan kaynakları yönetimifonksiyonlarının mevcut durumu ve geliştirilmesi gereken yönleri tespit edilmeyeçalışılmış, gerekli görülen fonksiyonlara ilişkin olarak çeşitli öneriler getirilmiştir
Özet (Çeviri)
Evolution needs, dependent to globalization realized throughout the world,are also seen in service sectors, and it is observed that port organizations serving inservice sector having reorganizations due to changing technological, economic,politic and social conditions. In this study, depending upon the idea that businessfunctions are taken one by one in the reorganization context, it is focused on humanresources function, and with an application in a port organization attempted todetermine the current condition of human resources management functions and theareas need for development. At the final chapter some proposals are made for somefunctions that need development.