Coğrafi bilgi sistemi ve istatistiksel yöntemler kullanılarak heyelan duyarlılık analizi : Melen Boğazı ve yakın çevresi
Landslide susceptibility analysis with geographic information systems and statistical methods: Melen Gorge and near vicinty
  1. Tez No: 215614
  2. Yazar: TOLGA GÖRÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmada, jeomorfolojinin bir olgu olarak dolaylı yöntemlere uygulanabilirliği ileheyelan duyarlılığı üzerindeki etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla MelenBoğazı ve yakın çevresi seçilmiştir. Bu doğrultuda heyelan duyarlılık çalışmaları için ortaölçekli sayılabilecek 1/25.000'lik veri katmanları oluşturulmuştur. Analizlerde hücre veriyapısına dönüştürülerek kullanılan bu veri katmanları; jeomorfoloji, jeoloji, arazi kullanım,yükseklik, eğim, bakı, plan yamaç eğriselliği, profil yamaç eğriselliği, diferansiyel yamaçeğriselliği, akarsu aşındırma gücü endeksi ve topografik nemlilik endeksidir. Bu değişkenleriçerisinden özellikle jeomorofoloji birimi detay arazi çalışmaları, hava fotoğrafları ve CBS(Coğrafi bilgi sistemleri) çervesinde değerlendirilerek üretilmiştir. Mantıksal (lojistik)regresyon istatistik analiziyle değerlendirelen değişkenler iki ayrı veri setine ayrılarakdeğerlendirilmiştir. Bu veri setlerinden ilki, jeomorfoloji değişkeninin de içinde olduğu verisetidir. Diğeri ise jeomorfoloji değişkeni olmaksızın oluşturulan veri setidir. Yapılananalizlerle doğru sonuçlar jeomorfolojinin içerisinde yer aldığı veri setinden elde edilmiştir.Kontrol veri gruplarına ait doğru sınıflama oranları, ROC eğrisi ve bu eğri altında kalan alanınoranı ve RMSE göre değerler; % 88, 0.88, ve 0.31 şeklinde göreceli olarak ortaya konmuştur.Bu kestirim kapasitesine göre, heyelan olmadan önceki jeomorfolojik şartların yenidenyapılandırılması gerekliliği gözetilerek, jeomorfolojinin bir değişken olarak, çoklu değişkenliistatistiksel yöntemler kapsamında yapılan duyarlılık çalışmalarıyla arasında ilişki kurulabilir
Özet (Çeviri)
In this study it?s aimed to produce, as a phenomena of geomorphology of effects onlandslide susceptibility and its feasibility to indirect methods. For this aim Melen Bogazi andits near vicinity is selected. In this respect, 1/25000 scales data layers which might beconsidered medium scale for landslide susceptibility studies, are produced. In analysis thesedata layers; geomorphology, geology, land use, altitude, slope, aspect, plan curvature, profilecurvature, differancial curvature, stream power indice and topographic wetness indice areused by transforming into raster data structure. In these variables especially geomorphologyunit is produced with assesment of detail field studies, aerial photos and geographicinformation system?s frame. Variables, evaluating binary logistic regression analysis, areseperated two different data sets. First one of these data sets is the one including thegeomorphologic variable. And the other is the one created without the geomorphologicvariable. The true results were acquired by the analyses through the data set including thegeomorphologic variable. The true classification rates of validation data set, the ROC curveand the rate of the area under this curve, and the percentages according to RMSE ? as % 88,0.88, and 0.31 were relatively identified. Due to this presumption capacity; considering thenecessity for the reconstruction of the geomorphologic conditions before the landslide, aninterrelation can be suggested between the geomorphology as a variable and the sensitivitystudies conducted within the framework multi-variable statistical methods.