Ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi öğretmenlerinin sergilediğl öğretim davranışlarına ilişkin algıları ve öğrencilerin bu derse karşı geliştirdikleri tutumları
The perception of high school student's toward physical education teachers' behavior and attitudes of students toward physical education course
  1. Tez No: 215678
  2. Yazar: SÜRETHAN ALPASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL AKTAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim öğrencilerinin bu kurumlarda görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin sergilediği ders içi genel öğretim davranışlarına ilişkin algıları ve öğrencilerin bu derse karşı geliştirdikleri tutumların düzeylerini; öğrencilerin cinsiyet, sınıf düzeyleri ve lisanslı olup olmamalarına göre ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.Çalışmanın evrenini 2006-2007 eğitim-öğretim yılında Bolu ili Merkez ilçedeki meslek lisesi niteliğinde olmayan ortaöğrenim kurumlarında öğrenimlerini sürdüren ve beden eğitimi dersi alan 9.,10. ve 11.sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Örneklemini ise 3 genel lise ve 2 Anadolu lisesinde öğrenim gören ve beden eğitimi ders saati 20 saat ve üzeri olan okullardan evreni temsil edecek nitelikte seçilen 9,10 ve 11. sınıf öğrencilerinden oluşan toplam 697 öğrenci oluşturmuştur.Verilerin çözümlenmesinde SPSS 15.00 paket programı kullanılmıştır. Öğrencilerden Beden Eğitimi Öğretmen Davranışları Gözlem Formu ve Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği anketlerinden elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı (frekans, yüzde, ortalama, standart sapmalar), t test, iki yönlü varyans analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon katsayısı, Tukey ve Manova istatistiksel ile elde edilen teknikler kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır.Ortaöğretim kurumlarında beden eğitimi dersi öğretmen davranışlarına yönelik öğrenci algılarını ve aynı zamanda bu öğrencilerin beden eğitimi derslerine yönelik tutumlarını ortaya koyan bu çalışmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, kız öğrencilerin ortalamalarının =4.06 ± .56, erkek öğrencilerin ortalamalarından ( =4.01 ± .63) daha yüksek olması kızların erkeklere göre öğretmen davranışlarını algılamaları daha olumlu karşıladığını göstermektedir. Öğretmen davranışlarını değerlendirme ölçeğinden elde edilen sonuçlara göre dersin «sonuç alma» aşamasında yer alan davranışlar düşük düzeyde; doğrudan hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik «başlangıç» ve «geliştirme» aşamasındaki davranışlar ise daha iyi düzeyde sergilendiğini göstermektedir. Öğretmen davranışlarını ölçeğinin giriş-gelişme-sonuç ve toplam davranış bakımından aritmetik ortalama ve standart sapma puanları değerlendirme sonuçları neticesinde 9. sınıf öğrencilerinin 10. ve 11. sınıf öğrencilere göre daha yüksek bir ortalamaya sahip olduğu ve bütün bölümlerinin (giriş-gelişme ve sonuç) toplam değerlendirilmesi sonucunda kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha yüksek bir ortalamaya sahip olduğu gözlemlenmiştir. Öğrencilerin lisanslı sporcu olup olamamaları açısından bakıldığında yine öğrencilerin Beden eğitimi öğretmenlerinin sınıf içindeki davranışlarını değerlendirmesi sonucunda lisanslı öğrencilerin ortalamaları ( =4,08±.59), lisansız öğrencilerin ise ( =4.03 ±.60) çıkmıştır.Araştırmaya katılan öğrencilerin Beden Eğitimi dersine karşı olan tutum puanlarının cinsiyete göre anlamlı bir fark göstermediği belirlenmiştir. Erkek öğrencilerin ( =3.83±.68), kız öğrencilere ( =3.67±.69) göre beden eğitimi dersine karşı olan tutumları daha yüksektir. Tutum ölçeği sonuçlarına sınıf düzeyleri açısından bakıldığında 9. ( =3.91±.67) ve 11.( =3.52±.59) sınıflar arasında ile 10.( =3.85±.73) sınıfla 11.( =3.52±.59) sınıflar arasında beden eğitimi dersine karşı olan tutumlar arasında anlamlı bir fark gözlemlenmektedir. Bu bulgulardan, öğrencilerin sınıf düzeyi yükseldikçe, beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to determine high school students? perception toward their physical education teachers? behaviour in their institutions and students? attitudes toward physical education classes according to their gender, class level and licence in sports.Data was collected during 2006-2007 educational year. Population of this study was 9th ? 10th and 11th grade students who were taking physical education classes (optional or compulsory) from general high schools in Bolu, with a total of 2254.Surveys were distributed to 750 students from 5 high schools which offer 20 hours physical education classes to their students and 697 of them returned back. Gathered data was analyzed by SPSS 15.00. Data, collected by closed questions in surveys which were Physical Education Teacher Behaviour Observation Scale and Physical Education Attitude Scale, was analyzed by using T test, one way ANOVA, Pearson Correlation and Tukey.According to the results of this study, girls? perception of teacher behaviour scale scores ( X= 4.06 ± .56) in class were higher than boys? perception of teacher behaviour scores ( X =4.01± .63).Also, according to the results from teacher behaviour scale scores, students evaluated teachers? behaviour at the end of course were lower than the behaviour at the beginning and development parts. When it was looked by using total scores 9th grade students had higher perception of teacher behaviour scores than 10th and 11th grade students in all parts of the courses ( beginning-development and ending).It was found that teacher behaviour scores according to licence in sports, students with a licence had higher scores than students without a licence.When total attitude scores were compared according to the gender of students, there was no significant difference between boys and girls but it was found that boys? attitudescores ( X= 3.83 ± .68) were higher than girls? scores ( X= 3.83 ± .69)When total attitude scores were compared according to the class level, it was foundthat 9th ( X= 3.91 ± .67) grade students perception of teacher behaviour scores were higherthan 10th ( X= 3.85 ± .73) and 11th ( X= 3.52± .59) grade students.Overall it can be said that when students class level gets higher, their attitude toward physical education course decreased.Students with a licence had higher attitude scores ( X= 4.14 ± .67) than studentswithout a licence ( X= 3.70 ± . 67).