Optimal portfolio selection among mutual funds and special finance institutions funds
- Tez No: 21568
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Özel Finans Kurumları ve Yatırım Fonları finans sektörümüzde yeni ve az bilinen yatırım araçlarıdır. Bu tezin amacı kamuyu yatırımcılara ve yöneticileri faizsiz bankacılık hakkında aydınlatmak yatırımcılara ve risk yöneticilerine imada bulunmaktır. Bu amaçla özel finans kurumlarının fonlarının performansı yatırım onlarının performansıyla karşılaştırılarak değerlendirildi. iyi çeşitlendirilmiş portföyler oluşturmak ve verimli hududu saptamak için Markowitz'in Modern Portföy Teorisi uygulandı Çalışma bulgularının bu alanda iler iki araştırmalar için temel teşkil edeceğini umuyoruz. İİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Special Finance Institutions and Mutual Funds are new and less known investment tools in our finance sector» The aim of this thesis is to illuminate the public» investors and executives about interest-free banking, to provide implications for the investors and risk managers. With this purpose the performance of Special Financial Institutions' funds are evaluated by comparing them with mutual funds' performance. Markowitz's Modern Portfolio Theory was applied in order to construct well diversified portfolios and to determine the efficient set. We hope the findings of the study will constitute basis for further research in this a.re&. ı 1