Concepts of measurement of quality costs application in Turkey
  1. Tez No: 21578
  2. Yazar: TANSU MENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ UMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Toplam üretim kapasitesi toplam talebi geçtiğinden beri üreticiler arasındaki rekabetin karakteri de dramatik olarak değişti. 1970'li yıllar fiyat rekabetine dayanırken, 1980'lerde kalite rekabeti belirginleşti, 1990'lardaki rekabet ise hız konusunda olacaktır - yeni ürün geliştirmedeki hız, müşteri ihtiyaçlarına cevap vermedeki hız, kalite ve maliyet geliştirmedeki hız v.b. -. Bugünkü koşullarda rekabet etmek için tüm bu alanlarda üstünlüğe sahip olunması gereklidir. Rekabet dünya çapında olduğundan, rekabet edebilme yeteneği de dünya çapında olmalıdır. Belli bir ürün kalite seviyesine ulaşmanın ve sürdürmenin maliyeti ile bu kalite seviyesini tutturmaya çalışırken meydana gelen hataların maliyetleri bir araya getirilir. Bu maliyetlere Kalite Maliyetleri denir. Kalite Maliyetleri, ekonomik ortak bir baz oluşturarak fabrika ve şirket yöneticileri ile kalite kontrol uzmanlarının kolaylıkla ve verimli bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. Kalite Maliyetleri bilgisi yöneticiye aksi takdirde gözden kaçacak kalite problemlerinin ve fırsatların ortaya çıkarılmasında yardımcı olur. Kalite maliyetleri, kaliteye yapılan yatırımların maliyet iyileştirme, kârlılık ve diğer faydalar yönünden değerlendirilmesine baz teşkil eder. Bu çalışmada kalite maliyetlerinin ana prensipleri analiz edilmiştir. Bunlar kalite maliyetlerinin anlamını, bölümlerini, kalite maliyetleri bilgisinden yararlanma ve kalite maliyetlerini azaltma yollarını kapsar. Aynca bu çalışmada cam ambalaj üreticisi bir şirket için kalite maliyetleri sistemi geliştirilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As total productive capacity excess total demand, the nature of the competition among producers has changed dramatically. The 1970s was based on price competitiveness; the 1980s can be characterized by quality competitiveness; it is quite likely that competition in the 1990s will be based on speed - speed in the developing new products; speed in responding to customer needs; speed in quality and cost improvements, and so forth.Superiority in all these dimensions are now required for competitiveness. Since the competition is world-wide, so must the level of competitiveness; i.e.“world class”competitiveness. Costs for attaining and maintaining a certain level of product quality are brought together and consolidated with costs resulting from failure to obtain that particular level of quality. Such consolidated costs are known as quality costs. Quality costs provide the economic common denominator through which plant and company management and quality-control-practitioners can communicate clearly and effectively in business terms. Quality cost information helps management identify quality problems and opportunities that might otherwise go unnoticed. Quality cost is the basis through which investments in quality programs may be evaluated in terms of cost improvement, profit enhancement, and other benefits. In this study, the major principles of quality costs are analyzed. They include the meaning of quality costs, quality cost divisions and definitions, uses of quality cost information and ways of reducing quality costs. Furthermore a quality costs system is developed for a glass packaging manufacturer. u